چگونه دیتاهای پرسشنامه را در spss وارد کنیم؟

چگونه دیتاهای پرسشنامه را در spss وارد کنیم؟

چگونه دیتاهای پرسشنامه را در spss وارد کنیم؟ بسیاری از دانشجویان بعد از جمع‌آوری داده‌ها در قسمت نحوه ورود دیتاها به نرم افزار اس پی اس اس مشکل دارند. در این مقاله و فیلم آموزشی نحوه ورود داده‌ها به نرم افزار spss را آموزش می‌دهیم.

 

 

 

چگونه دیتاهای پرسشنامه را در spss وارد کنیم؟

برای ورود داده‌های پرسشنامه به  اس پی اس اس مراحل زیر را دنبال می‌کنیم:

  • مرحله اول: بعد باز کردن نرم افزار spss در قسمت پایین گوشه سمت چپ گزینه  Variable View  را انتخاب می‌کنیم.

 

  • مرحله دوم : تعیین نام و متغیرها(ستون Name ): برای نام گذاری متغیرها در این ستون، نام یک متغیر می‌تواند بهترین نامی که بتواند مفهوم سؤال اول را بیان کند انتخاب نمایید (مثلا q1). همین طور برای دومین سؤال (مثلا q2) سومین سول (مثلا q3) و الی آخر ادامه دهید. نام اولین متغیر (q1) را در اولین خانه‌ی ستون Name تایپ و کلید Enter را فشار دهید. حال خانه دوم ستون Name آماده‌ی پذیرش نام دومین متغیر ( q2) می‌باشد. پس از تایپ نام این متغیر، Enter را فشار دهید تا خانه‌ی بعدی ستون Narne فعال شود.  همین روند را تا زمانی که تمام متغیرهای پرسشنامه نام گذاری شوند ادامه دهید.

 

  • مرحله سوم: تعیین جزئیات متغیرها(ستون Decimals و ستون Measure ): برای مختصر بودن آموزش فقط دو قسمت از جزئیات متغیرها یعنی ستون Decimals و Measure توضیح می‌دهیم. ستون Decimals تعداد عدد اعشار داده‌ها را نشان می‌دهد. یعنی اگر Decimals را ۲ قرار دهیم فقط دو عدد پشت ممیز را نشان می‌دهد. با توجه به این که داده‌های پرسشنامه عدد اعشار قبول نمی‌کنند. ما این ستون را برای کلیه متغیرها صفر قرار می‌دهیم.

 

  • مرحله چهارم: تعیین مقیاس متغیر(ستون Measure ): در ستون Measure تعیین مقیاس (سطح) اندازه‌گیری پیش فرض SPSS مقیاس انداز متغیرهای کیفی یا رسته‌ای، Nominal می‌باشد. شما می‌توانید در این ستون مقیاس اندازه‌گیری را تعیین کنید. برای متغیرهای نسبتی و فاصله‌ای گزینه‌ی Scale. برای متغیرهای ترتیبی گزینه‌ی Ordinal و برای متغیرهای اسمی مقیاس Nominal را انتخاب کنید. انتخاب مقیاس در محاسبات SPSS در بعضی نمودارها، تغییراتی را ایجاد می‌کند.

 

  • مرحله پنجم: به قسمت Data view برمی‌گردیم و طبق ویدیو فوق داده‌ها را در نرم افزار وارد می‌کنیم. و در انتها فایل را ذخیره می‌کنیم.

 

توضیحات

  • در صورت نیاز به مشاوره رایگان و یا تمایل دارید تجزیه و تحلیل داده‌های خود را به ما بسپارید از اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *