پرسشنامه استاندارد اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

پرسشنامه استاندارد اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

پرسشنامه استاندارد اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)در سال ۱۹۸۸ توسط کیان و همکاران تنظیم شد. این پرسشنامه‌ دارایی ۳۵ گویه می‌باشد. 

تعریف مفهومی اختلال استرس پس از سانحه

اختلال استرس پس از سانحه : مجموعه‌ای ازعلائم که فرد در واکنش به‌حوادث آسیب زا مانند تجربه می جنگ، شکنجه، بلاهای طبیعی، حمله و تجاوز و سوانح جدی نظیر تصادفات یا آتش سوزی در ساختمان نشان می دهد. فرا واقعه‌ی آسیب‌زا را در رؤیا و افکار روزانه‌ی خود مجددا تجربه می کنند،از هر چیزی که واقعه را به‌خاطر‌شان بیاورد اجتناب کرده و دچارکرختی‌پاسخ‌دهی همراه با برانگیختگی بالا مانند گوش به زنگی مفرط، اختلال خواب، اشکال‌درتمرکز،افزایش‌واکنش از جا پریدن، رفتار تحریک آمیز و حملات خشم می‌شوند.

قیمت : فقط ۵۵۰۰ تومان (لینک دانلود بعد از پرداخت ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد.)

مشخصات پرسشنامه استاندارد اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) :

 • تعداد سوالات: ۳۵گویه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیرمقیاس یا مولفه: ندارد
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد اختلال استرس پس از سانحه  :

روایی پرسشنامه استاندارد اختلال استرس پس از سانحه :

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه گیری های نامناسب و ناکافی می تواند هر پژوهش علمی را بی ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸). از روایی صوری و و روایی محتوایی برای تعیین روایی اختلال استرس پس از سانحه استفاده و طی آن از نظر متخصصین از جمله اساتید و متخصصین در این زمینه این پژوهش بهره گرفته شده است.

پایایی پرسشنامه استاندارد اختلال استرس پس از سانحه  :

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه‌گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه‌گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می‌کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می‌کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

به منظور تعیین پایایی اختلال استرس پس از سانحه محسنی (۱۳۹۲)، یک نمونه اولیه انتخاب کرد و سپس با استفاده از داده‌های به دست آمده از این پرسشنامه‌ها و به کمک نرم افزار آماری اس پی اس اس میزان ضریب الفای کرونباخ محاسبه شد. از آنجایی که مقدار بدست آمده آلفای کرونباخ برای  این متغیر  در نرم افزار اس پی اس اس ۰/۷۶ بدست آمد و بزرگتر از مقدار ۰.۷ می‌­باشد، پایای پرسشنامه تایید می‌­شود.

پرسشنامه های مرتبط عبارت از :

۱-پرسشنامه اختلال هویت جنسی

۲-پرسشنامه استاندارد اختلال خواب پیترزبورگ ۱۹۸۰

۳-پرسشنامه راهبردهای مقابله با استرس اندلر و پارکر۱۹۹۰

۴-پرسشنامه استرس شغلی رفیق حسنی ۱۳۸۴

۵-پرسشنامه مدیریت استرس گری تافت واندرسون ۱۹۸۱

توضیحات

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک از اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • شما با خرید این محصول، همراه پرسشنامه فیلمی جهت آموزش نحوه وارد کردن داده ها در SPSS دریافت خواهید کرد. 
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.