پرسشنامه استاندارد سنجش تفرد

پرسشنامه استاندارد سنجش تفرد

پرسشنامه استاندارد سنجش تفرد دارای ۲۰ گویه می‌باشد . این پرسشنامه بر اساس مقیاس پنج گزینه‌­ای لیکرت تنظیم شده­‌است.

تعریف مفهومی سنجش تفرد

سنجش تفرد : تفرد، دست کم واجد دو معنای روان شناختی و فلسفی است. در معنای روان شناختی، تفرد به این مطلب اشاره دارد که رشد روان شناختی یک فرد، متناسب با ویژگی های منحصر به فرد وی رخ داده باشد و این که هر فرد، بر اساس استعداد ها و توانایی های بالقوه خودش و بر اساس شرایط زندگی و تصمیم هایی که بر اساس اراده فردی خود می گیرد، به شرایطی برسد که منحصر به خود او است. آزادی روان شناختی در تصمیم گیری و اعمال اراده از نموده های مهم تفرد است. به این ترتیب فرد متفرد، توانایی حفظ استقلال رأی، انتخاب کردن و نظر دادن در موقعیت های گوناگون رفتاری و تعامل های متعدد و متنوع بین فردی و اجتماعی دارد (جلالی، در دست چاپ). بر اساس نظریه جلالی، تفرد پایه و اساسی برای جمع گرایی به معنای مدرن آن است.

 

تعریف عملیاتی سنجش تفرد

سنجش تفرد : نمره ای که آزمودنی در پرسش نامه مفهومی محقق ساخته در این خصوص به دست می آورد. در پژوهش حاضر، اعتبار این پرسش نامه۰/۷۸ به دست آمده و روایی محتوایی آن از سوی کارشناسان مورد تأیید قرار گرفته است.

 

قیمت : فقط ۵۵۰۰تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

مشخصات پرسشنامه استاندارد سنجش تفرد :

 • تعداد سوالات : ۲۰گویه
 • تعداد صفحات : ۵صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیرمقیاس یا مولفه: ندارد
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد سنجش تفرد :

روایی پرسشنامه استاندارد سنجش تفرد :

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه گیری های نامناسب و ناکافی می‌تواند هرپژوهش علمی را بی‌ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸). از روایی صوری و روایی محتوایی برای تعیین روایی پرسشنامه سنجش تفرد استفاده و طی آن از نظر متخصصین از جمله اساتید و متخصصین در این زمینه این پژوهش بهره گرفته شده است.

پایایی پرسشنامه استاندارد سنجش تفرد :

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه‌گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به‌هم باشد. برای اندازه‌گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می‌کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می‌کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

به‌منظور تعیین پایایی پرسشنامه سنجش تفرد  محسنی (۱۳۹۲)، یک نمونه اولیه انتخاب کرد و سپس با استفاده از داده‌های به دست آمده از این پرسشنامه‌ها و به کمک نرم افزار آماری اس پی اس اس میزان ضریب الفای کرونباخ محاسبه شد. از آنجایی که مقدار بدست آمده آلفای کرونباخ برای  این متغیر  در نرم افزار اس پی اس اس ۰/۷۶ بدست آمد و بزرگتر از مقدار ۰.۷ می‌باشد. پایایی پرسشنامه تایید می‌­شود.

پرسشنامه های مرتبط عبارت انداز :

۱-پرسشنامه استاندارد سنجش معنویت هال و ادواردز ۱۹۸۶

۲-پرسشنامه استاندارد سنجش خلاقیت تورنس

۳-پرسشنامه استاندارد سنجش اعتماد اجتماعی سری رامالو ۲۰۱۰

توضیحات

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک از اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • شما با خرید این محصول، همراه پرسشنامه فیلمی جهت آموزش نحوه‌وارد کردن داده‌ها در SPSS دریافت خواهید کرد. 
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس‌از پرداخت سریع، به‌طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.می­شود.