پرسشنامه استاندارد اختلال خواب پیترزبورگ 1980

پرسشنامه استاندارد اختلال خواب پیترزبورگ ۱۹۸۰

پرسشنامه استاندارد اختلال خواب پیترزبورگ ۱۹۸۰ توسط بایسه و همکاران در انستیتو روانشناسی دانشگاه پیتس بورگ غربی طراحی نهایی شد مورد استفاده قرار گرفت.

 این پرسشنامه اختلال خواب در طول یک ماه گذشته را مورد بررسی قرار می‌دهد و از ۹ سوال اصلی تشکیل شده است که سوالات ۱-۴ به صورت باز، کوتاه وتک جوابی است. سوال ۵ (با ۱۰ سوال فرعی ) و سوالات ۸-۶ به صورت چهار جوابی است و به صورت یکی از حالت‌­های هرگز، کمتر از یک بار در هفته، یک یا دو بار در هفته، سه بار یا بیشتر در هفته می‌باشد. سوال ۹ نیز به صورت پاسخگویی به گزینه‌های خیلی خوب، نسبتا خوب، نسبتا بد و خیلی بد تنظیم گشته است. در کل این پرسشنامه از هفت حیطه تشکیل شده است. این پرسشنامه توسط برقی ایرانی(۱۳۹۲) اعتباریابی شده است.

قیمت : ۵۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه استاندارد اختلال خواب پیترزبورگ ۱۹۸۰

تعریف مفهومی

اختلال خواب: یک اصطلاح کلی برای طیف مختلفی از مشکلات خواب که یا در خلال خواب و یا قبل از خواب اتفاق می‌افتند از قبیل: بیخوابی، وقفه تنفسی در خواب، نشانگان اکبوم، فزون خوابی، حمله خواب، کابوس یا بختک، اختلال وحشت زدگی در خواب، خواب گردی، خوابگویی و جز آن.

خواب یکی از نیازهای اصلی و ضروری انسان است که فواید روحی و جسمی بسیاری دارد، ازجمله تقویت حافظه، کاهش استرس، افزایش تمرکز، ثابت نگه داشتن وزن و… .

تعریف عملیاتی

اختلال خواب: میزان نمره‌ای است که سالمندان موردنظر از خرده مقیاس اختلال خواب پرسشنامه سلامت عمومی در طی دو بار سنجش (یک بار قبل از مداخله و یک بار پس از آن) به دست آوردند و از ۱۰ امتیاز به بالا دارای اختلال خواب محسوب شدند.

مشخصات پرسشنامه استاندارد اختلال خواب پیترزبورگ ۱۹۸۰

 • تعداد سوالات:۱۸ گویه
 • تعداد صفحات:۹ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیرمقیاس یا مولفه: ندارد
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد اختلال خواب پیترزبورگ ۱۹۸۰

روایی پرسشنامه استاندارد اختلال خواب پیترزبورگ ۱۹۸۰:

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه گیری های نامناسب و ناکافی می تواند هر پژوهش علمی را بی ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

به منظور بررسی روایی محتوایی ابزار سنجش ، پرسشنامه‌­های مورد نظر در اختیار بیست نفر از صاحب‌ن­ظران و متخصصان امر در حوزه مورد نظر قرار گرفت. نظر آنها در خصوص روایی پرسشنامه مثبت بوده است. بدین ترتیب پرسشنامه‌­های مورد استفاده در پژوهش دارای روایی محتوایی و صوری کافی بوده‌اند.

پایایی پرسشنامه:

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

به منظور بررسی پایایی ابزار تحقیق ابتدا ۳۰ پرسشنامه، پیش آزمون شد که نتایج آن در جدول مولفه­‌ها نشان داده شده است و در پژوهش برقی ایرانی(۱۳۹۲) پایایی پرسشنامه بر اساس ضریب آلفای کرونباخ ۰.۸۱ گزارش شد. 

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.