پرسشنامه استاندارد اعتیاد به اینترنت یانگ 1996

پرسشنامه استاندارد اعتیاد به اینترنت یانگ ۱۹۹۶

پرسشنامه استاندارد اعتیاد به اینترنت یانگ ۱۹۹۶ شامل ۲۰ ماده است و فاقد زیر مقیاس می‌باشد و تک عاملی می‌باشد و برای سنجش میزان وابستگی افراد به کار با اینترنت یا کامپیوتر و بوسیله یانگ تهیه شده است.

پرسشنامه استاندارد اعتیاد به اینترنت یانگ ۱۹۹۶ که روشی قابل اطمینان و معتبر برای اندازه‌گیری اعتیاد به استفاده از اینترنت است استفاده شده. 

قیمت : ۵۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه استاندارد اعتیاد به اینترنت 

تعریف مفهومی

اعتیاد به اینترنت: بطور مفهومی اعتیاد به اتاق­‌های گپ‌­زنی، هرزه نگاری، قماربرخط و خریدهای اینترنتی است (مجدیان، ۱۳۷۸). دسترسی به اینترنت پدیده‌ای رو به گسترش است و هر روز تعداد بیشتری از افراد در زمره استفاده کنندگان قرار می­‌گیرند در حال حاضر و با توجه به تعداد آمارهای موجود چند ساله اخیر، تعداد کاربران اینترنت در کشور ما ۲۵ برابر شده و بیش از ۰.۶۴ از کاربران ایرانی در منزل از اینترنت استفاده می­‌کنند این مسئله نشان دهنده تمایل گسترده استفاده از این ابزار اطلاع رسانی است.

تعریف عملیاتی

اعتیاد به اینترنت: در پژوهش حاضر منظور از اعتیاد اینترنت نمره ای است که آزمودنی در پرسشنامه اعتیاد اینترنت یانگ به دست می آورد.

مشخصات پرسشنامه استاندارد اعتیاد به اینترنت یانگ ۱۹۹۶:

 • تعداد سوالات:۲۰ گویه
 • تعداد صفحات:۱۰ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیرمقیاس یا مولفه: ندارد(تک عاملی)
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد اعتیاد به اینترنت یانگ ۱۹۹۶:

روایی پرسشنامه استاندارد اعتیاد به اینترنت یانگ ۱۹۹۶:

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه گیری های نامناسب و ناکافی می تواند هر پژوهش علمی را بی ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

در مطالعه رضوی(۱۳۹۱) برای بدست آوردن روایی پرسشنامه از نظرات استاد راهنما و چندین تن از دیگر اساتید و متخصصین و کارشناسان استفاده شده است.  و از آنها در مورد مربوط بودن سؤالات ، واضح بودن و قابل فهم بودن سؤالات و اینکه آیا این سؤالات برای پرسشهای تحقیقاتی مناسب است و آنها را مورد سنجش قرار می دهد ، نظر خواهی شد و اصطلاحات مورد نظر در پرسشنامه اعمال گردید . 

پایایی پرسشنامه:

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

در اجرای آزمون اعتیاد به اینترنت یو و همکاران(۲۰۰۴) ضریب آلفای کرونباخ را بیش از ۰.۹۰ به دست آوردند. ونگ و همکاران(۲۰۰۳) نیز ضریب آلفای کرونباخ ۰.۹۰ را گزارش کرده‌اند. در ایران قاسم زاده (۱۳۸۶) آلفای کروباخ ۰.۸۸۳ و در گاهی (۱۳۸۶) نیز ضریب پایایی این پرسشنامه را ۰.۸۸ به دست آوردند (مجدیان، ۱۳۸۷).

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.