پرسشنامه استاندارد تحریفات شناختی عبدالله زاده و مریم سالار 1389

پرسشنامه استاندارد تحریفات شناختی عبدالله زاده ۱۳۸۹

پرسشنامه استاندارد تحریفات شناختی عبدالله زاده ۱۳۸۹ یک ابزار محقق ساخته می‌باشد. با هدف دستیابی به ابزاری آسان برای آگاهی از تحریفات شناختی استفاده شد. 

پرسشنامه مورد نظر شامل ۲۰ عبارت و فاقد زیر مقیاس و تک عاملی است. هر کدام در یک مقیاس ۱-۵ درجه­‌ای (کاملاً موافقم، موافقم، نظری ندارم، مخالفم و کاملاً مخالفم) درجه‌بندی شده است و به سنجش تحریفات شناختی مطرح‌شده براساس نظریه آلبرت الیس پرداخته و هر تفکر نامعقول تعداد ۲ عبارت را به خود اختصاص می‌دهد.

قیمت : ۱۰۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه استاندارد تحریفات شناختی عبدالله زاده ۱۳۸۹

تعریف مفهومی:

تحریفات شناختی : این سازه  به آن دسته از افکار گفته می‌شود که بر پایه فرضیاتی نادرست شکل ‌گرفته و منجر به سوگیری در تفکر می‌شوند. این سوگیری به گونه­‌ای است که فرد را از واقعیت زندگی این جهانی دور می‌سازد. و منجر به بروز سوء تفاهماتی بسیار در رفتارهای فردی و بین فردی می‌شود. به گونه‌ای که گاه فرد به ورطه اختلالات روانی گرفتار می‌­آید. آلبرت آلیس روانشناس معروف این خطاها را شناسایی و در قالب ده خطای شناختی معرفی نموده است. از آنجایی که بسیاری از مشکلات و هیجانات نامناسب ما از سوی تفکرات نا­معقولمان است، آگاهی از این تفکرات برای رهایی از مشکلات زندگی فردی است. این تحریفات عبارت‌اند از: تفکر همه یا هیچ، تعمیم مبالغه‌آمیز، فیلتر ذهنی، بی­‌توجهی به امر مثبت، نتیجه‌گیری شتاب‌زده و پیش­گو که شامل ذهن‌خوانی.

تعریف عملیاتی:

در این پژوهش بر اساس پرسشنامه تحریف­‌های شناختی حسن عبدالله‌­زاده و مریم سالار (۱۳۸۹) اندازه‌گیری خواهد شد.

مشخصات پرسشنامه استاندارد تحریفات شناختی عبدالله زاده ۱۳۸۹

 • تعداد سوالات:۲۰ گویه
 • تعداد صفحات:۹ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیرمقیاس یا مولفه: ندارد(تک عاملی)
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد تحریفات شناختی عبدالله زاده ۱۳۸۹

روایی پرسشنامه استاندارد تحریفات شناختی عبدالله زاده ۱۳۸۹:

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه گیری های نامناسب و ناکافی می تواند هر پژوهش علمی را بی ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

در تحقیقات فرمانی (۱۳۹۳) جهت حاصل کردن روایی آزمون از پیشنهادات استاد راهنما و چندین شخص دیگر از دیگر اساتید استفاده شده است. و از آنها در مورد مربوط بودن سؤالات، واضح بودن و قابل فهم بودن سؤالات و اینکه آیا این سؤالات برای پرسشهای تحقیقاتی مناسب است و آنها را مورد سنجش قرار می‌دهد، نظر خواهی شد و اصطلاحات مورد نظر در پرسشنامه اعمال گردید. 

پایایی پرسشنامه:

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

ضریب آلفای کرونباخ به دست آمده به صورت استاندارد در پژوهش عبدالله‌زاده و مریم سالار برابر ۰.۸۰ می‌باشد. و در پژوهش فرمانی(۱۳۹۳) پایایی پرسشنامه بر اساس ضریب آلفای کرونباخ ۰.۸۹ محاسبه شد.

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.