پرسشنامه استاندارد حافظه ترویر و ریچ 2002

پرسشنامه استاندارد حافظه ترویر و ریچ ۲۰۰۲

پرسشنامه استاندارد حافظه ترویر و ریچ ۲۰۰۲ (MMQ) توسط ترویر و ریچ در ۲۰۰۲ ساخته شده است. این پرسشنامه شامل ۵۷ سوال و سه خرده مقیاس رضایت از حافظه،  توانایی حافظه و استراتژی یا راهبردهای حافظه است.

قیمت : ۵۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد حافظه ترویر و ریچ ۲۰۰۲

روایی پرسشنامه استاندارد حافظه ترویر و ریچ ۲۰۰۲

در حقیقت، روایی می­‌گوید که آیا پژوهنده قادر به ارزیابی و اندازه‌گیری فاکتور یا عاملی که برای آن تولید شده است، می‌باشد یا خیر؟ روایی به این مسئله مربوط است که یک وسیله‌ی اندازه‌گیری تا چه اندازه چیزی را اندازه‌گیری می­‌تواند بکند که ما فکر می‌کنیم. بنابراین، روایی یا اعتبار، میزان تطابق میان تعریف مفهومی متغیر با تعریف عملیاتی آن است. موضوع روایی ازآن ‌جهت دارای اهمیت است. که سنجش‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر تحقیق علمی را بی‌ارزش و بی کیفیت سازد. پرسشنامه ارزش درک شده برندو مشتری از روایی لازم برخوردار است.

روایی محتوایی پرسشنامه استاندارد حافظه ترویر و ریچ ۲۰۰۲ MMQ با قضاوت متخصصان ارزیابی شد. برای بررسی روایی همگرای پرسشنامه چندعاملی حافظه MMQ ضریب همبستگی این پرسشنامه با پرسشنامه حافظه روزمره ساندرلند مقایسه شد. برای بررسی روایی سازه از روش تحلیل عاملی استفاده شد.

پایایی پرسشنامه

منظور از پایایی آن است که اگر وسیله اندازه‌گیری را در یک‌فاصله زمانی کوتاه در چندین مرجله و به گروه مشخصی از افراد بدهیم. نتایج بدست امده نزدیک به هم باشد. به‌عبارت‌ دیگر، «همبستگی میان یک گروه از نمرات و گروه دیگری از نمرات در یک آزمون معادل که به‌صورت جداگانه بر یک دسته‌ی مورد آزمایش به‌دست‌آمده است» چقدر است. پرکاربردترین و مهم‌ترین مسیر ارزیابی میزان پایایی روش آلفای کرونباخ می‌باشد.

اگر این مقدار از ۰.۷ بالاتر باشد، می‌توان گفت ابزار دارای پایایی قابل قبولی است. در مواردی برای اندازه‌گیری مقیاس‌هایی که دارای آیتم‌های کمی هستند. نتایج بالاتر از ۰.۶ را هم می‌توان قابل ‌قبول دانست.

برای بررسی پایایی پرسشنامه استاندارد حافظه ترویر و ریچ ۲۰۰۲ MMQ از روش­‌های همسانی درونی و به طور خاص از روش آلفای کرونباخ استفاده شد. در پژوهش رایمو و همکاران که در سال ۲۰۱۶ و در ایتالیا انجام شده است میزان آلفای کرونباخ برای خرده مقیاس رضایت ۰.۹ ، خرده مقیاس توانایی ۰.۹۱ ، خرده مقیاس استراتژی ۰.۸۷ و برای پایایی کل پرسشنامه آلفای کرونباخ گزارش شده است.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه استاندارد حافظه ترویر و ریچ ۲۰۰۲

تعریف مفهومی

حافظه: حافظه حالتی از کارایی ذهن می‌باشد که به انسان این امکان را می‌دهد حالات خودآگاهی از قبیل لذت‌ها، دردها، تمایل‌ها، خواسته‌ها، احساسات، دریافت‌های حسی، تفکرات و قضاوت‌ها را از بر کرده و آن‌ها را دوباره در ذهن خود بازیابی کنیم. حافظه امکان بازشناسی و مراجعه به گذشته را برای ما فراهم می­‌کند.

تعریف عملیاتی

حافظه: نمره‌ای است که جواب دهنده از پرسشنامه چندعاملی حافظه ترویر و ریچ ۲۰۰۲ (MMQ)  دریافت می‌­کند.

مشخصات پرسشنامه استاندارد حافظه ترویر و ریچ ۲۰۰۲

 • تعداد سوالات: ۵۷ گویه
 • تعداد صفحات : ۱۱ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد.
 • تعریف عملیاتی: دارد.
 • شیوه نمره گذاری: دارد.
 • روایی: دارد.
 • پایایی: دارد.
 • زیر مقیاس: دارد
 • منبع: دارد.
 • فرمت فایل: وورد و پی‌دی‌اف

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.