پرسشنامه استاندارد خلاقیت شناختی عابدی 1372

پرسشنامه استاندارد خلاقیت شناختی عابدی ۱۳۷۲

پرسشنامه استاندارد خلاقیت شناختی عابدی ۱۳۷۲ توسط عابدی و با اقتباس از آزمون‌های مطرح خلاقیت، نظیر آزمون تورنس برای سنجش تفکر خلاق پرسشنامه ۶۰ گویه‌ای در چهار بعد سیالی(۱۶ گویه)، انعطاف پذیری(۱۱ گویه)، اصالت(۲۲ گویه) و بسط(۱۱گویه) تهیه کرد.

عابدی روایی این پرسشنامه را با شیوه‌ی تحلیل عامل و همبستگی با آزمون‌های مشابه(تورنس) محاسبه کرد. ضریب همبستگی بین نمره کل آزمون تورنس و نمره کل آزمون معادل ۰.۴۶ به دست آمد(عابدی ،۱۳۷۲).

قیمت : ۵۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه استاندارد خلاقیت شناختی عابدی ۱۳۷۲

تعریف مفهومی:

خلاقیت شناختی: توانایی و ظرفیت فرد برای تولید ایده‌ها، آثار و محصولات نو و ابتکاری است (رانکو و آلبرت،۲۰۰۶؛ استرنبرگ،۲۰۰۳). از دیدگاه برخی از محققان از جمله جیمیسون (۱۹۹۳)؛ بارون و هرینتون (۱۹۸۱)، خلاقیت سازه‌ایست که با مؤلفه‌های هیجانی و شناختی در هم آمیخته است (به نقل از سروی واستا  و همکاران،۲۰۱۰).  استرنبرگ و کافمن (۲۰۱۱) نیز بیان می‌کند که خلاقیت مفهومی تک وجهی نیست و معتقد است که توانایی‌های چند بعدی شناختی و هیجانی عامل پدید آیی خلاقیت‌اند.

تعریف عملیاتی:

خلاقیت شناختی: عبارتست از نمره‌ای که هر یک از آزمودنی‌ها در آزمون خلاقیت عابدی کسب می‌کند.

مشخصات پرسشنامه استاندارد خلاقیت شناختی عابدی ۱۳۷۲:

 • تعداد سوالات:۶۰ گویه
 • تعداد صفحات:۱۵ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیرمقیاس یا مولفه: دارد
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد خلاقیت شناختی عابدی ۱۳۷۲:

روایی پرسشنامه استاندارد خلاقیت شناختی عابدی ۱۳۷۲:

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه‌گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه‌گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه‌گیری‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر پژوهش علمی را بی ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

همچنین در پژوهش‌های متعددی از جمله شهنی و همکاران(۱۳۸۴)، سهرابی و سهرابی (۱۳۸۱)، کفایت (۱۳۷۳)، و حقیقت(۱۳۷۷) روایی و پایایی این آزمون با استفاده از روش‌های تحلیل عامل و بازازمایی و آلفای کرونباخ تأیید شده است(به نقل از قنبری، ۱۳۹۳).

پایایی پرسشنامه:

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه‌گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه‌گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می‌کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می‌کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

پایایی آن را با بازآزمایی و آلفای کرونباخ گزارش محاسبه شده است. ضریب پایایی بخش‌های سیالی، ابتکار، انعطاف پذیری و بسط از طریق بازآزمایی در اجرای فرم اولیه این آزمون توسط عابدی به ترتیب ۰.۸۵ ،۰.۸۲ ، ۰.۸۴ ،۰.۸ به دست آمد. در اسپانیا از روش ضریب همسانی درونی آلفای کرونباخ برای محاسبه پایایی استفاده شد.این ضریب برای مؤلفه‌های خلاقیت به ترتیب سیالی۰.۷۵، ابتکار۰.۶۷، انعطاف پذیری ۰.۶۱ و بسط ۰.۶۱ گزارش کرده است(به نقل از قنبری، ۱۳۹۳).

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.