پرسشنامه استاندارد خود پنداره ساراسوت 1981

پرسشنامه استاندارد خود پنداره ساراسوت ۱۹۸۱

پرسشنامه استاندارد خود پنداره ساراسوت ۱۹۸۱ توسط راج کمار ساراسوت ساخته شد. پرسشنامه‌­ی ساراسوت شامل ۴۸ سؤال پنج گزینه‌­ای است و دارای ۶ بعد جداگانه می­‌باشد که هر بعد ۸ سؤال را در برمی‌­گیرد.

این ابعاد عبارتند از: خودپنداره­‌ی جسمانی، اجتماعی، عقلانی، اخلاقی، آموزشی و خلق و خو. در قسمت زیر ابعاد خودپنداره که در این پرسشنامه اندازه­‌گیری می­‌شود و سؤالاتی که این ابعاد را اندازه می‌­گیرند، آورده شده است.

قیمت : ۵۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه استاندارد خود پنداره ساراسوت ۱۹۸۱

تعریف مفهومی:

خودپنداره: خودپنداره، عاملی بالقوه در فرد است که در برگیرنده‌­ی دست‌ه­ای از احساسات، اندیشه­‌ها و باورهایی است که در مورد آن آگاهی داریم. خودپنداره شامل تلقی و تصوری است که فرد، نسبت به خود و اطرافیانش دارد (وان­گارپ، ۲۰۰۱). باورهایی که فرد درباره خودش فراهم می‌­آورد، اصطلاحا خودپنداره نامیده می‌­شود (بدار، دزیل و لامارش، ۲۰۰۶؛ ترجمه­ی حمزه گنجی، ۱۳۹۲). خودپنداره یکی از مهم‌­ترین عوامل برای سلامت فردی می­‌باشد و به در واقع بسیاری از مشکلات رفتاری با این متغیر مرتبط می­‌باشد (آگوستو و همکاران، ۲۰۰۹). بدون شک، اساسی­‌ترین کلید شخصیت و رفتار انسان تصویری است که فرد در ذهن خود از خویشتن دارد.

تعریف عملیاتی:

منظور از خودپنداره، نمره‌­ای است که فرد در آزمون خودپنداره‌­ی ساراسوت (۱۹۸۱) به­دست می­‌آورد.

مشخصات پرسشنامه استاندارد خود پنداره ساراسوت ۱۹۸۱:

 • تعداد سوالات:۴۸ گویه
 • تعداد صفحات:۱۴ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیرمقیاس یا مولفه: دارد
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد خود پنداره ساراسوت ۱۹۸۱:

روایی پرسشنامه استاندارد خود پنداره ساراسوت ۱۹۸۱:

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه‌گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه‌گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه‌گیری‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر پژوهش علمی را بی ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

یارمحمدیان، مولوی و مبارکه (۱۳۸۱) روایی این مقیاس را به روش آلفای کرونباخ ۰.۸۴ گزارش نمودند. فروغ مند(۱۳۸۵)، برای بدست آوردن روایی پرسشنامه از نظرات استاد راهنما و چندین تن از دیگر اساتید و متخصصین و کارشناسان استفاده شده است. و از آنها در مورد مربوط بودن سؤالات ، واضح بودن و قابل فهم بودن سؤالات و اینکه آیا این سؤالات برای پرسش‌های تحقیقاتی مناسب است و آنها را مورد سنجش قرار می‌دهد ، نظر خواهی شد و اصطلاحات مورد نظر در پرسشنامه اعمال گردید. 

پایایی پرسشنامه:

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه‌گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه‌گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می‌کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می‌کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

ساراسوت (۱۹۸۱) پایایی پرسشنامه را به روش بازآزمایی برای خودپنداره کلی ۰.۹۱ بیان کرد. او همچنین ضریب پایائی را برای بعد جسمانی (۰.۷۷)، اجتماعی (۰.۸۳)، خلق و خو (۰.۷۹)، آموزشی (۰.۸۸)، اخلاقی (۰.۶۷) و عقلانی (۰.۷۹) مطرح کرد(به نقل از فروغ مند، ۱۳۸۵). پایایی این مقیاس در مطالعه‌­ی فروغ مند(۱۳۸۵) پایایی پرسشنامه  ۰.۸۲ به دست آمد.

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.