پرسشنامه استاندارد سبک های یادگیری کلب 1985

پرسشنامه استاندارد سبکهای یادگیری کلب ۱۹۸۵

به منظور سنجش سبکهای یادگیری از پرسشنامه استاندارد سبک های یادگیری کلب ۱۹۸۵ استفاده شد. این سیاهه یک مقیاس خود گزارشی است که شامل ۱۲ سوال چهار بخشی می‌­باشد که هر کدام از بخش‌­ها یکی از انواع چهارگانه شیوه‌­های یادگیری را می­‌سنجد.

مقیاس این پرسشنامه از نوع لیکرت (۴-۱) بوده که نمره ۴ بیانگر مطابقت کامل شیوه یادگیری با پاسخ پیشنهادی و نمره ۱ بیان­گر تطابق خیلی کم است. از جمع هر کدام از این شیوهای یادگیری در دوازده سوال پرسشنامه، چهار نمره به دست می‌­آید که حداکثر ۴۸ و حداقل۱۲ می‌­تواند باشد.

قیمت : ۱۰۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه استاندارد سبکهای یادگیری کلب ۱۹۸۵

تعریف مفهومی:

سبک­‌های یادگیری: سبک یادگیری یک رفتار عادتی و متمایز برای کسب دانش، مهارت‌ها یا نگرش‌ها از طریق مطالعه یا تجربه می‌باشد و یا به عنوان شیوه‌ای است که فراگیران در یادگیری مطالب درسی خود به سایر شیوه‌ها ترجیح می‌دهند(غلامزاده، ۱۳۹۲) به باور کلب (۱۹۸۴)، سبک شیوه­‌ای است برای یادگیری، شناخت و تفکر، سبک با توانایی فراگیر برابر نیست بلکه روشی است که به وسیله‌­ی آن می‌­توان توانایی­‌های خود را بکار برد. همان­‌گونه که توانایی فرد در زندگی بسیار مهم است، شناخت سبک­‌های یادگیری نیز دارای اهمیت است.

تعریف عملیاتی:

سبک­‌های یادگیری: نمره­‌ای که فرد در پرسشنامه سبک‌­های یادگیری کلب بدست می­‌آورد.

مشخصات پرسشنامه استاندارد سبکهای یادگیری کلب ۱۹۸۵:

 • تعداد سوالات:۱۲ گویه
 • تعداد صفحات:۱۱ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیرمقیاس یا مولفه: ندارد (تک عاملی)
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد سبکهای یادگیری کلب ۱۹۸۵:

روایی پرسشنامه استاندارد سبکهای یادگیری کلب ۱۹۸۵:

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه‌گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه‌گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه‌گیری‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر پژوهش علمی را بی ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

در مطالعه غلامزاده (۱۳۹۲) برای بدست آوردن روایی پرسشنامه از نظرات استاد راهنما و چندین تن از دیگر اساتید و متخصصین و کارشناسان استفاده شده است. و از آنها در مورد مربوط بودن سؤالات، واضح بودن و قابل فهم بودن سؤالات و اینکه آیا این سؤالات برای پرسش‌های تحقیقاتی مناسب است و آنها را مورد سنجش قرار می‌دهد، نظر خواهی شد و اصطلاحات مورد نظر در پرسشنامه اعمال گردید. 

پایایی پرسشنامه:

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه‌گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه‌گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می‌کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می‌کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

پایایی این ابزار توسط کلب (۲۰۰۵) با استفاده از ضرایب آلفای کرونباخ به شرح زیر است: تجربه عینی ۰.۸۲، مشاهده تأملی ۰.۷۳، مفهوم سازی انتزاعی ۰.۸۳، آزمایشگری فعال ۰.۷۸، شیوه‌­های اکتساب (مفهوم سازی انتزاعی- تجربه عینی) ۰.۸۸، تجربه و عمل گرایی (آزمایشگری فعال- مشاهده تاملی) ۰.۸۱. در تحقیق غلامزاده (۱۳۹۲) نیز پایایی از طریق آلفای کرونباخ مورد محاسبه قرار گرفت است که این ضرایب برای تجربه عینی ۰.۸۱، مشاهده تاملی ۰.۷۶، مفهوم سازی انتزاعی ۰.۸۵، آزمایشگری فعال ۰.۷۳، شیوه‌­های اکتساب ۰.۸۳، و تجربه یا عمل گرایی ۰.۷۴ به دست آمده است.

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.