پرسشنامه استاندارد سکوت سازمانی 17 سوالی

پرسشنامه استاندارد سکوت سازمانی ۱۷ سوالی

پرسشنامه استاندارد سکوت سازمانی شامل ۱۷ سوال با طیف پنج گزینه­‌ای لیکرت از (کاملا مخالفم تا کاملا موافقم) می­‌باشد و نحوه‌­ی توزیع سوالات پرسشنامه در قالب سه مولفه سکوت تدافعی و سکوت فرا اجتماعی و سکوت انفعالی می‌­باشد.

قیمت : ۵۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه استاندارد سکوت سازمانی ۱۷ سوالی

تعریف مفهومی

سکوت سازمانی: در بسیاری از سازمان­‌های معاصر کارکنان از ارائه نظرات و نگرانی­‌هایشان در مورد مشکلات سازمانی امتناع می­‌ورزند که این پدیده جمعی سازمانی را سکوت سازمانی می­‌نامیم و شایسته است که مورد توجه جدی محققان قرار گیرد. موریسن و میلیکن این مفهوم را معرفی کرده و نشان می­‌دهند که سکوت سازمانی پدیده اجتماعی است که در یک سطح سازمانی به وجود می­‌آید و توسط بسیاری از ویژگی‌­های سازمانی تحت تأثیر قرار می­‌گیرد. این ویژگی­‌های سازمانی شامل فرایندهای تصمیم‌­گیری، فرایندهای مدیریت، فرهنگ و ادراکات کارکنان از عوامل مؤثر بر رفتار سکوت است.

تعریف عملیاتی

سکوت سازمانی: شامل مولفه­‌های سکوت تدافعی، سکوت فرا اجتماعی و سکوت انفعالی می­‎‌باشد که توسط یک پرسشنامه ۱۷ سوالی اندازه‌­گیری می­‌شود.

مشخصات پرسشنامه استاندارد سکوت سازمانی ۱۷ سوالی

 • تعداد سوالات:۱۷ گویه
 • تعداد صفحات:۱۰ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد 
 • زیرمقیاس یا مولفه: دارد
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد سکوت سازمانی ۱۷ سوالی

روایی پرسشنامه استاندارد سکوت سازمانی ۱۷ سوالی

روایی به این مفهوم اشاره دارد که وسیله اندازه‌گیری چیزی را که ادعا می‌کند دقیقاً همان چیز را اندازه بگیرد یعنی متناسب با آن باشد و از مهم‌ترین آن روایی صوری و محتوایی است و برای اینکه پرسشنامه‌ای حداقل دارای روایی محتوایی باشد باید سوالات آزمون با توجه به مبانی تئوریک دقیقاً مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد تا میزان ارتباط و تناسب آنها با موضوع روشن گردد.

در این پرسشنامه، ابتدا از روش اعتبار یا روایی محتوایی استفاده شده است . زیرا هنگامی که اعتبار تجربی امکان پذیر نباشد یا مشکل بتوان از طریق تجربی یا عملی برای یک اندازه یا بافته اعتبار کسب کرد اعتبار مفهومی استفاده شده است و در واقع از طریق گواه و معیار­ها محقق در پی آن بر می­‌آید که نشان دهد که روا است مفهومی را اندازه گرفت (خاکی ، ۱۳۸۲ ) برای این پرسشنامه با رجوع به نظر متخصصان و اساتید از روایی محتوایی ابزار اندازه‌­گیری پرسشنامه، در سنجش متغیر­ تحقیق اطمینان حاصل شده است.

پایایی پرسشنامه

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه‌گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه‌گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می‌کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می‌کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

به‌منظور تعیین ضریب پایایی پرسشنامه­‌، در ابتدای امر و در مرحله پایلوت تعداد ۳۰ پرسشنامه در بین جامعه آماری که عضو نمونه نبوده‌­اند، توزیع و جمع‌آوری گردید و پس از تجزیه‌ و تحلیل داده‌­های این پرسشنامه‌ها به کمک نرم‌افزار SPSS، ضریب پایایی (آلفای کرونباخ) متغیر مورد بررسی را به دست آمد. قاسمی (۱۳۹۴) در مطالعه خود ضریب آلفای کرونباخ را برای این پرسشنامه ۰.۸۴ به دست آورد که نشان از پایایی مناسب این پرسشنامه دارد.

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.