پرسشنامه استاندارد شخصیتی آیووا 42 سوالی

پرسشنامه استاندارد شخصیتی آیووا ۴۲ سوالی

پرسشنامه استاندارد شخصیتی آیووا یک ابزار سنجش شخصیت ۴۲ گویه­‌ای است. که توسط دونلان و همکاران (۲۰۰۵) برای ارزیابی خلاصه‌­وار ابعاد مشابه شخصیتی ارزیابی شده است. و به وسیله پرسشنامه شخصیتی چندبعدی (تلجن، ۱۹۸۲) طراحی شده بود.

این پرسشنامه شامل سه عامل مقیدبودن، هیجان­‌پذیری منفی و هیجان‌­پذیری مثبت است. سه زیرمقیاس کنترل، اجتناب از آسیب و سنت­‌گرایی مقیاس‌های عامل مقیدبودن هستند. عامل هیجان­پذیری منفی شامل سه زیرمقیاس پرخاش­گری، از خود بیگانگی و واکنش به استرس است.

عامل هیجان­پذیری مثبت شامل چهار زیرمقیاس پیشرفت، قدرت اجتماعی، بهزیستی و نزدیکی اجتماعی است. همچنین، مقیاس دیگری تحت عنوان جذب وجود دارد. که یک بعد مستقل مفهومی شخصیت است. که درون هیچ یک از سه عامل گروه‌­بندی نشده است.

این پرسشنامه بر اساس مقیاس پنج گزینه­‌ای لیکرت تنظیم شده ­است.

قیمت :۵۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه استاندارد شخصیتی آیووا 

تعریف مفهومی

مقیدبودن: مقید بودن به تفاوت­‌های افراد در خودکنترلی، پیروی از سنت و رسوم و اجتناب از آسیب اشاره دارد (دوفلان و همکاران، ۲۰۰۵).

هیجان پذیری مثبت: هیجان پذیری مثبت یک بعد شخصیتی مثبت و کارآمد است و گرایشی در جهت تجربه هیجان‌­های مثبت است (دو نالان و همکاران، ۲۰۰۵).

هیجان پذیری منفی: هیجان‌­پذیری منفی به وضعیت‌­هایی به سوی هیجان و خلق منفی و گرایشی در جهت مخالف با دیگران اشاره دارد. آستانه افراد برای تجربه خشونت و یا هیجان­‌های ملال آور نظیر خشم، اضطراب و از خود بیگانگی را هیجان پذیری منفی ارزیابی می‌کند. (دونلان و همکاران،۲۰۰۵).

تعریف عملیاتی

نمره‌­ای است که آزمودنی در پرسشنامه شخصیتی آیووا بدست می­‌آورند.

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد شخصیتی آیووا

روایی پرسشنامه استاندارد شخصیتی آیووا

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه گیری های نامناسب و ناکافی می تواند هر پژوهش علمی را بی ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸). از روایی صوری و و روایی محتوایی برای تعیین روایی پرسشنامه استاندارد رضایتمندی مشتری استفاده و طی آن از نظر متخصصین از جمله اساتید و متخصصین در این زمینه این پژوهش بهره گرفته شده است.

پایای پرسشنامه استاندارد شخصیتی آیووا

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

به منظور بررسی این نوع اعتبار ۷۰ نفر از آزمودنی­‌ها که به طور داوطلب در پژوهش شرکت کردند، پس از چهار هفته مجدداً با همان ابزارهای اصلی پژوهش مورد آزمون قرار گرفتند. سپس ضریب همبستگی بین نمره‌­های حاصل از دو بار اجرای آزمون برای بررسی اعتبار بازآزمایی (پایایی) آزمون محاسبه گردید. علاوه بر ضریب اعتبار بازآزمایی کل پرسشنامه، ضریب اعتبار بازآزمایی هر یک از عامل­‌ها نیز مورد بررسی قرار گرفت و جداگانه گزارش شده است.

مشخصات پرسشنامه استاندارد شخصیتی آیووا

 • تعداد سوالات:۴۲ گویه
 • تعداد صفحات: ۷ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیرمقیاس یا مولفه: دارد
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.