پرسشنامه استاندارد طبقه بندی ایدئولوژی اخلاقی

پرسشنامه استاندارد طبقه بندی ایدئولوژی اخلاقی

پرسشنامه استاندارد طبقه بندی ایدئولوژی اخلاقی، درسال ۱۹۸۰توسط فورسیث تنظیم شد. این پرسشنامه دارای ۲ بعد با ۲۰گویه پنج‌‎گزینه‌ای می‌باشد .

تعریف مفهومی طبقه بندی ایدئولوژی اخلاقی

 طبقه بندی ایدئولوژی اخلاقی : ایدئولوژی اخلاقی فرد، به سیستم اخلاقی اشاره دارد که فرد برای تصمیمات اخلاقی استفاده می کند( هانگ و همکاران، ۲۰۱۲). دو نوع ایدئولوژی اخلاقی اصلی، وجود دارد که تصمیمات اخلاقی فرد را شکل می دهد: آرمانگرایی و نسبیت گرایی. آرمانگرایی مطرح می کند که، حقایق جهانی بدون تغییر بوده که باید تصمیم گیری اخلاقی فرد را شکل دهد. در حالیکه نسبیت گرایی، نشان داده که هیچ حقایق جهانی وجود نداشته و آن چیزی که اخلاقی است وابسته به فرهنگ، جامعه یا زمینه قبلی می باشد(اسماعیل و یوهانیس، ۲۰۱۸).

 

تعریف عملیاتی طبقه بندی ایدئولوژی اخلاقی

 طبقه بندی ایدئولوژی اخلاقی : منظور نمیره‌ای است که فرد آزموده شده از پرسشنامه استاندارد طبقه بندی ایدئولوژی اخلاقی کسب می‌نماید.

 

قیمت : فقط ۵۵۰۰تومان (لینک دانلود بعد از پرداخت ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد.)

مشخصات پرسشنامه استاندارد طبقه بندی ایدئولوژی اخلاقی :

 • تعداد سوالات : ۲۰گویه
 • تعداد صفحات : ۵صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیرمقیاس یا مولفه: دارد
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد طبقه بندی ایدئولوژی اخلاقی :

روایی پرسشنامه طبقه بندی ایدئولوژی اخلاقی :

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه گیری های نامناسب و ناکافی می‌تواند هرپژوهش علمی را بی‌ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸). از روایی صوری و روایی محتوایی برای تعیین روایی پرسشنامه  طبقه بندی ایدئولوژی اخلاقی  استفاده و طی آن از نظر متخصصین از جمله اساتید و متخصصین در این زمینه این پژوهش بهره گرفته شده است.

پایایی پرسشنامه طبقه بندی ایدئولوژی اخلاقی :

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه‌گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به‌هم باشد. برای اندازه‌گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می‌کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می‌کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

به‌منظور تعیین پایایی پرسشنامه طبقه بندی ایدئولوژی اخلاقی محسنی (۱۳۹۲)، یک نمونه اولیه انتخاب کرد و سپس با استفاده از داده‌های به دست آمده از این پرسشنامه‌ها و به کمک نرم افزار آماری اس پی اس اس میزان ضریب الفای کرونباخ محاسبه شد. از آنجایی که مقدار بدست آمده آلفای کرونباخ برای  این متغیر  در نرم افزار اس پی اس اس ۰/۷۶ بدست آمد و بزرگتر از مقدار ۰.۷ می‌باشد. پایایی پرسشنامه تایید می‌­شود.

پرسشنامه های مرتبط عبارت انداز :

۱-پرسشنامه ارزشهای اخلاقی در تولید محصول

۲-پرسشنامه استاندارد رفتار اخلاقی حسابداران وردی

۳-پرسشنامه رهبری اخلاقی براون و همکاران ۲۰۰۵

۴-پرسشنامه استاندارد هوش اخلاقی لنیک و کیل(۲۰۰۵)

 

توضیحات

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک از اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • شما با خرید این محصول، همراه پرسشنامه فیلمی جهت آموزش نحوه‌وارد کردن داده‌ها در SPSS دریافت خواهید کرد. 
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس‌از پرداخت سریع، به‌طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.می­شود.