پرسشنامه استاندارد عملکرد تحصیلی درتاج 1383

پرسشنامه استاندارد عملکرد تحصیلی درتاج ۱۳۸۳

پرسشنامه استاندارد عملکرد تحصیلی درتاج ۱۳۸۳ توسط درتاج (۱۳۸۳) طراحی و اعتباریابی  شده است. این آزمون دارای ۴۸ سوال می‌باشد. 

برخی از سوالات فقط یک عامل را می‌سنجند و برخی دیگر بیشتر از یک عامل را اندازه می‌گیرند. این پرسشنامه ابعاد خودکارآمدی پنداری، تاثیرات هیجانی، برنامه ریزی، فقدان کنترل پیامد، انگیزش را مورد سنجش قرار می‌دهد. پرسشنامه در پژوهش کیوانی (۱۳۹۲) اعتباریابی شده است.

قیمت : ۵۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه استاندارد عملکرد تحصیلی درتاج ۱۳۸۳

تعریف مفهومی 

عملکرد تحصیلی: شامل پیشرفت تحصیلی، توانایی در برنامه‌ریزی، خودکارآمدپنداری، انگیزش، کاهش اضطراب، استفاده از اهداف سودمند و انجام فعالیت‌های مربوط به مطالعه می‌باشد (درتاج،۱۳۸۳). پیش‌بینی عملکرد تحصیلی و کشف عواملی که به موفقیت تحصیلی و پایداری آن در دانش آموزان مربوط است، موضوعاتی هستند که بیشترین اهمیت را در آموزش و پرورش دارند. عملکرد تحصیلی پیش‌بینی کننده عملکرد فرد در دیگر سطوح آموزشی و یا پی‌آمدهای شغلی نظیر عملکرد در دوره‌های مختلف کاری است.

تعریف عملیاتی

عملکرد تحصیلی: عملکرد تحصیلی عبارتند از نمره‌ای که آزمودنی از آزمون عملکرد تحصیلی “درتاج”(۱۳۸۳) به‌دست  می‌آورد.

مشخصات پرسشنامه استاندارد عملکرد تحصیلی درتاج ۱۳۸۳:

 • تعداد سوالات:۴۸ گویه
 • تعداد صفحات:۱۲صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیرمقیاس یا مولفه: دارد
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد عملکرد تحصیلی درتاج ۱۳۸۳

روایی پرسشنامه استاندارد عملکرد تحصیلی درتاج ۱۳۸۳

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه‌گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه‌گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه‌گیری‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر پژوهش علمی را بی ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

در مورد روایی این آزمون باید گفت که این آزمون از روایی محتوایی برخوردار است (درتاج،۱۳۸۳) و آزمون عملکرد تحصیلی با استفاده از روش تبدیل خطی T مورد هنجاریابی قرار گرفت.

پایایی پرسشنامه

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه‌گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه‌گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می‌کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می‌کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

میزان پایایی این آزمون از روش همسانی درونی ( آلفای کرنباخ ۴۷% ) به دست آمده است. روایی این آزمون از طریق دو روش روایی محتوایی و روایی سازه ارزیابی گردیده است ( درتاج، ۱۳۸۳). میزان پایایی به دست آمده در هر کدام از حیطه‌های مربوط به عملکرد تحصیلی عبارتند از: عامل اول (۹۲%)، عامل دوم (۹۳%)، عامل سوم (۷۳%)، عامل چهارم (۶۴%) و عامل پنجم (۷۲%) است (درتاج، ۱۳۸۳).پایایی پرسشنامه در پژوهش کیوانی (۱۳۹۲) بر اساس ضریب الفای کرونباخ ۰.۸۴ محاسبه شد.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک از اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • شما با خرید این محصول، همراه پرسشنامه فیلمی جهت آموزش نحوه وارد کردن داده ها در SPSS دریافت خواهید کرد.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیلک کنید.