پرسشنامه استاندارد نیازهای بنیادین روانشناختی دسی و رایان 2004

پرسشنامه استاندارد نیازهای بنیادین روانشناختی دسی و رایان ۲۰۰۴

پرسشنامه استاندارد نیازهای بنیادین روانشناختی توسط دسی و رایان در سال ۲۰۰۴تنظیم شد. این پرسشنامه دارای ۲۱ سوال پنج گزینه ای می باشد.

تعریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه نیازهای بنیادین روانشناختی :

تعریف مفهومی نیازهای بنیادین روانشناختی :

از نظر چن و جانگ ارضاء نیازهای بنیادین یکی از از جامع ترین و کاربردی ترین نظریه ها در بحث انگیزش است. این نظریه به طور نظام مند، توصیف کننده پویایی نیازهای انسان، انگیزه و سلامت در چارچوب بافت اجتماعی است نظریه خود تعیین گری ، نظریه ای است که در سالهای اخیر توسط دسی و رایان مطرح شد. زمینه اصلی این نظریه که اهم فعالیتهای آن را در بر می گیرد انگیزش می باشد و بر این مفروضه مبتنی است که یکی از اساسی ترین جهت گیریها را در حوزه انگیزش، نقش خود در انجام اعمال و ادراک توانایی ها تشکیل می دهد.

تعریف عملیاتی نیازهای بنیادین روانشناختی :

میزان نمره کسب شده در مقیاس ارضای نیازهای بنیادین روانشناختی (دسی و رایان، ۲۰۰۴).

 

قیمت : فقط ۵۵۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد نیازهای بنیادین روانشناختی

روایی پرسشنامه نیازهای بنیادین روانشناختی

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه‌گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه‌گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه‌گیری‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر پژوهش علمی را بی ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸). در تحقیق مخبری و همکاران(۱۳۸۹) روایی پرسشنامه مورد تایید قرار گرفت.

برای اطمینان از روایی تحقیق حاضر، پرسشنامه‌ی تنظیم شده از روش روایی صوری و با مراجعه به نظر اساتید و صاحب‌نظران استفاده شد. بدین صورت که پرسشنامه­‌ها به اساتید و همچنین به تعدادی از صاحب‌نظران مرتبط ارائه گردید و پس از بررسی‌ها و بازبینی‌های مکرر اساتید محترم راهنما و مشاور، توصیه‌های لازم در خصوص اصلاح، حذف و اضافه نمودن تعدادی از سوالات صورت پذیرفت تا نهایتاً پرسشنامه­‌ی مورد نظر تهیه گردید.

پایایی پرسشنامه نیازهای بنیادین روانشناختی

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه‌گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه‌گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می‌کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می‌کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

پیش آزمونی شامل ۳۰ پرسشنامه بین آزمودنی‌ها توزیع شد و و سپس به تفکیک برای هر یک از عوامل، اقدام به محاسبه‌ی آلفای کرونباخ شده است. مشاهده می‌شود که تمامی مقادیر آلفای کرونباخ که به دست آمده‌اند، بالاتر از ۰.۷ می‌باشد، می‌توان عنوان نمود که سوالات پرسشنامه از پایایی قابل قبولی برخوردارند. آلفای کل نیز ۰.۸۳۶ بدست آمد.

مشخصات پرسشنامه نیازهای بنیادین روانشناختی

 • تعداد سوالات: ۲۱ گویه
 • تعداد صفحات : ۵صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیرمقیاس: دارد
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت فایل : word  و pdf

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

۲-پرسشنامه استاندارد پریشانی روانشناختی کسلر و همکاران ۲۰۰۲

۳-پرسشنامه استاندارد توانمندسازی روانشناختی توماس و ولتهوس ۱۹۹۰

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید. همچنین فایل به ایمیلی که در مراحل خرید ثبت می شود ارسال خواهد شد.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.