پرسشنامه استاندارد هراس اجتماعی مشاوری 1381

پرسشنامه استاندارد هراس اجتماعی مشاوری ۱۳۸۱

برای اندازه­‌گیری متغیر اضطراب اجتماعی افراد مورد آزمون از پرسشنامه استاندارد هراس اجتماعی مشاوری ۱۳۸۱ استفاده شده است. این پرسشنامه ۳۸ سؤال دارد که توسط مشاوری (۱۳۸۱) ساخته شد.

قسمتی از سؤالات آن با استفاده از ملاک­‌های تشخیصی معتبر و مطالعه ادبیات مربوط به هراس اجتماعی ساخته شده‌­اند و قسمت دیگری از سؤالات این پرسشنامه (۱۵ سؤال) نیز با استفاده از پرسشنامه هراس اجتماعی جاناتان دیویدسون (۱۹۹۷) به نقل از مشاوری(۱۳۸۱)، ساخته شده­‌اند.

قیمت : ۵۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه استاندارد هراس اجتماعی مشاوری ۱۳۸۱

تعریف مفهومی:

هراس اجتماعی: هراس اجتماعی شامل ترس پایدار از ارزیابی منفی توسط دیگران است. این اختلال یکی از انواع اختلالات اضطرابی به شمار می‌­رود. مبتلایان به اضطراب اجتماعی از تحقیر شدن و شرمساری در موقعیت­‌های اجتماعی خاص مثل گفتگو در جمع به شدت می‌­ترسند. این ترس ممکن است شامل نگرانی از بروز علائم اضطراب از قبیل سرخ شدن، لرزیدن و عرق کردن باشد(محمودی و همکاران، ۱۳۸۹).

تعریف عملیاتی:

هراس اجتماعی: نمره‌ای که افراد از پاسخگویی به پرسشنامه هراس اجتماعی مشاوری (۱۳۸۱) کسب خواهند کرد.

مشخصات پرسشنامه استاندارد هراس اجتماعی مشاوری ۱۳۸۱:

 • تعداد سوالات:۳۸ گویه
 • تعداد صفحات:۱۰ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد 
 • زیرمقیاس یا مولفه: ندارد(تک عاملی)
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد هراس اجتماعی مشاوری ۱۳۸۱:

روایی پرسشنامه استاندارد هراس اجتماعی مشاوری ۱۳۸۱:

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه‌گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه‌گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه‌گیری‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر پژوهش علمی را بی ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

روایی پرسشنامه در پژوهش مشاوری(۱۳۸۱) از طریق تحلیل عاملی تاییدی و اکتشافی مورد تایید قرار گرفت. در مطالعه بهادری(۱۳۸۴) برای بدست آوردن روایی پرسشنامه از نظرات استاد راهنما و چندین تن از دیگر اساتید و متخصصین و کارشناسان استفاده شده است. و از آنها در مورد مربوط بودن سؤالات، واضح بودن و قابل فهم بودن سؤالات و اینکه آیا این سؤالات برای پرسش‌های تحقیقاتی مناسب است و آنها را مورد سنجش قرار می‌دهد، نظر خواهی شد و اصطلاحات مورد نظر در پرسشنامه اعمال گردید. 

پایایی پرسشنامه:

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه‌گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه‌گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می‌کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می‌کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

پایایی آزمون سنجش علائم هراس اجتماعی با استفاده از آلفای کرونباخ، ۰.۸۳ تعیین گردیده است( بهادری، ۱۳۸۴). در پژوهش مانش(۱۳۹۲) پایایی پرسشنامه بر اساس ضریب آلفای کرونباخ ۰.۸۹ گزارش شد.

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.