پرسشنامه استاندارد کیفیت زندگی جهانی

پرسشنامه استاندارد کیفیت زندگی جهانی

پرسشنامه استاندارد کیفیت زندگی جهانی دارای در چهار بعد سلامت جسمانی، سلامت روان ،روابط اجتماعی و سلامت محیط که مورد نظر سازمان جهانی بهداشت می­‌باشد صورت گرفته است. 

سازمان جهانی بهداشت، با توجه به ۴ بعد بالا، برای سنجش کیفیت زندگی افراد اقدام به طراحی پرسشنامه‌­ای تحت عنوان WHOQOL-BREF نموده است.پرسشنامه­‌ی کیفیت زندگی سازمان جهانی بهداشت در تعداد زیادی از کشورهای دنیا ترجمه و استاندارد شده است. در ایران نیز برای نخستین بار این پرسشنامه توسط سحرناز نجات و همکاران ایشان ترجمه و استاندارد شده است.این پرسشنامه ۲۹ گویه دارد و شیوه نمره‌گذاری آن طیف پنج گذینه‌ای لیکرت می‌باشد.

قیمت : ۱۰۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه استاندارد کیفیت زندگی جهانی

تعریف مفهومی

کیفیت زندگی: تعریف کیفیت زندگی از نظر سازمان جهانی بهداشت بدین شرح می­‌باشد:

 کیفیت زندگی، درک افراد از موقعیت خود در زندگی از نظر فرهنگ، سیستم ارزشی‌­ای که در آن زندگی می­‌کنند، اهداف، انتظارات، استانداردها و اولویت­‌هایشان می­‌باشد، پس کاملا فردی بوده و توسط دیگران قابل مشاهده نیست و بر درک افراد از جنبه‌­های مختلف زندگی­شان استوار است.

تعریف عملیاتی

کیفیت زندگی: در این پژوهش سنجش کیفیت زندگی با توجه به ۴ بعد سلامت جسمانی، سلامت روان، روابط اجتماعی و سلامت محیط که مورد نظر سازمان جهانی بهداشت می­‌باشد صورت گرفته است.

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد کیفیت زندگی جهانی

روایی پرسشنامه استاندارد کیفیت زندگی جهانی

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه گیری های نامناسب و ناکافی می تواند هر پژوهش علمی را بی ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸). از روایی صوری و و روایی محتوایی برای تعیین روایی پرسشنامه محقق ساخته خویشتن‌داری استفاده و طی آن از نظر متخصصین از جمله اساتید و متخصصین در این زمینه این پژوهش بهره گرفته شده است. در پرسشنامه کیفیت زندگی جهانی از اعتبار صوری استفاده شده است، بدین معنا که پرسشنامه توسط تعدادی از اساتید و داوران خبره در زمینه کیفیت زندگی مورد بررسی قرار گرفت.

پایای پرسشنامه

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸). در این پرسشنامه برای بررسی پایایی پرسشنامه از روش آلفای کرونباخ استفاده می‌­شود. در بررسی پایایی، مقادیر پایایی با شاخص همبستگی درون خوشه‌­ای در حیطه­‌ی سلامت فیزیکی ۰.۷۷ ، در حیطه­‌ی روانی ۰.۷۷ ، در حیطه­‌ی روابط اجتماعی ۰.۷۵ و در نهایت در حیطه­‌ی سلامت محیط برابر با ۰.۸۴ بود.

مشخصات پرسشنامه استاندارد کیفیت زندگی جهانی

 • تعداد سوالات:۲۹ گویه
 • تعداد صفحات: ۶صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیرمقیاس یا مولفه: دارد
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.