پرسشنامه انعطاف پذیری شناختی دنای ۲۰۱۰

پرسشنامه انعطاف پذیری شناختی دنای ۲۰۱۰

پرسشنامه انعطاف پذیری شناختی دنای ۲۰۱۰ توسط دنای و ونادروال در سال ۲۰۱۰ ساخته شده است. این پرسشنامه مشتمل بر ۲۰ سوال می‌باشد. 

این پرسشنامه برای ارزیابی میزان پیشرفت فرد در کار بالینی و غیربالینی و برای ارزیابی میزان پیشرفت فرد در ایجاد تفکر انعطاف‌پذیر در درمان شناختی ـ رفتاری افسردگی و سایر بیماری­‌های روانی به کار می‌رود. در ایران و در پژوهش شاره و همکاران سه زیر مقیاس برای این پرسشنامه بدست آمده است که عبارتند از جایگزین‌ها، کنترل، و جایگزین‌هایی برای رفتارهای انسانی.

قیمت : ۱۰۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

روایی و پایایی پرسشنامه انعطاف پذیری شناختی دنای ۲۰۱۰

روایی پرسشنامه انعطاف پذیری شناختی دنای ۲۰۱۰

در حقیقت، روایی به این مسئله مربوط است که یک وسیله‌ی اندازه‌گیری تا چه اندازه چیزی را اندازه‌گیری می­‌تواند بکند که ما فکر می‌کنیم. بنابراین، روایی یا اعتبار، میزان تطابق میان تعریف مفهومی متغیر با تعریف عملیاتی آن است. موضوع روایی ازآن ‌جهت دارای اهمیت است. که سنجش‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر تحقیق علمی را بی‌ارزش و بی کیفیت سازد. پرسشنامه ارزش درک شده برندو مشتری از روایی لازم برخوردار است.

در ایران شاره و همکاران (به نقل از سلطانی، شاره، بحرینیان و فرمانی، ۲۰۱۳) ضریب باز آزمایی کل مقیاس را ۰.۷۱ گزارش نموده­‌اند.

پایایی پرسشنامه

منظور از پایایی آن است که اگر وسیله اندازه‌گیری را در یک‌فاصله زمانی کوتاه در چندین مرجله و به گروه مشخصی از افراد بدهیم. نتایج بدست امده نزدیک به هم باشد. به‌عبارت‌ دیگر، «همبستگی میان یک گروه از نمرات و گروه دیگری از نمرات در یک آزمون معادل که به‌صورت جداگانه بر یک دسته‌ی مورد آزمایش به‌دست‌آمده است» چقدر است. پرکاربردترین و مهم‌ترین مسیر ارزیابی میزان پایایی روش آلفای کرونباخ می‌باشد.

اگر این مقدار از ۰.۷ بالاتر باشد، می‌توان گفت ابزار دارای پایایی قابل قبولی است. در مواردی برای اندازه‌گیری مقیاس‌هایی که دارای آیتم‌های کمی هستند. نتایج بالاتر از ۰.۶ را هم می‌توان قابل ‌قبول دانست.

در ایران شاره و همکاران (به نقل از سلطانی، شاره، بحرینیان و فرمانی، ۲۰۱۳) ضرایب آلفای کرونباخ کل مقیاس را ۰.۹ گزارش نموده‌­اند. همچنین کهندانی و همکارانشان(۱۳۹۶) گویه‌های پرسشنامه‌­ی انعطاف‌پذیری شناختی (۱۹ گویه) تحت دو عامل قرار گرفتند. این دو عامل تحت عنوان پردازش حل مسئله (با ۱۳ گویه) و ادراک کنترل‌پذیری نام‌گذاری (با ۶ گویه) شدند. همسانی درونی نمره‌ی کل این پرسشنامه و دو عامل پردازش حل مسئله، و ادراک کنترل پذیری به ترتیب معادل۰.۸۹۳ و ۰.۷۷۹ و ۰.۸۱ به دست آمد.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه انعطاف پذیری شناختی دنای ۲۰۱۰

تعریف مفهومی

انعطاف پذیری شناختی: انعطاف‌پذیری شناختی یک فرایند شناختی محوری است، یعنی یکسری از کارکردهای یکپارچه سازی اطلاعات برای برنامه‌ریزی و حمایت از رفتار معطوف به هدف. فرایند پیچیده‌ای که توسط آن فرد می‌تواند یک مسئله ی جدید را از ابتدا تا انتها حل کند. انعطاف پذیری شناختی یک ویژگی مهمی است که به انسان کمک می‌کند تا بتواند تکالیف پیچیده، مانند چندتکلیفی و یافتن تازگی، راه حل‌های سازگار با تقاضاهای در حال تغییر را دنبال کند (محمدی، ۱۳۹۶).

تعریف عملیاتی

انعطاف پذیری شناختی: نمره‌­ای است که آزمودنی به سوالات ۱تا ۲۰ پرسشنامه انعطاف‌پذیری شناختی( CFI ) (2010) خواهند داد.

مشخصات پرسشنامه انعطاف پذیری شناختی دنای ۲۰۱۰

 • تعداد سوالات: ۲۰ گویه
 • تعداد صفحات : ۹ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد.
 • تعریف عملیاتی: دارد.
 • شیوه نمره گذاری: دارد.
 • روایی: دارد.
 • پایایی: دارد.
 • زیر مقیاس: ندارد(تک عاملی)
 • منبع: دارد.
 • فرمت فایل: وورد و پی‌دی‌اف

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک از اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • شما با خرید این محصول، همراه پرسشنامه فیلمی جهت آموزش نحوه وارد کردن داده ها در SPSS دریافت خواهید کرد.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیلک کنید.