پرسشنامه حضور ذهن بائر ۲۰۰۹

پرسشنامه حضور ذهن بائر ۲۰۰۹

پرسشنامه حضور ذهن بائر ۲۰۰۹ دارای ۳۹ سوال و پنج مقیاس­ مشاهده، توصیف کردن، فعالیت همراه با آگاهی، بدون قضاوت و بدون واکنش می‌­باشد در سال ۲۰۰۹ توسط بائر و همکارانش تهیه شد. 

مجموع ۳۹ سوال این آزمون که بصورت مقیاس پنج درجه‌ای لیکرت از (هرگز یا بندرت درست) تا (غالبا یا همیشه درست) نمره گذاری می شوند.

قیمت : ۵۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

روایی و پایایی پرسشنامه حضور ذهن بائر ۲۰۰۹

روایی پرسشنامه حضور ذهن بائر ۲۰۰۹

در حقیقت، روایی می­‌گوید که آیا پژوهنده قادر به ارزیابی و اندازه‌گیری فاکتور یا عاملی که برای آن تولید شده است، می‌باشد یا خیر؟ روایی به این مسئله مربوط است که یک وسیله‌ی اندازه‌گیری تا چه اندازه چیزی را اندازه‌گیری می­‌تواند بکند که ما فکر می‌کنیم. بنابراین، روایی یا اعتبار، میزان تطابق میان تعریف مفهومی متغیر با تعریف عملیاتی آن است. موضوع روایی ازآن ‌جهت دارای اهمیت است. که سنجش‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر تحقیق علمی را بی‌ارزش و بی کیفیت سازد. پرسشنامه ارزش درک شده برندو مشتری از روایی لازم برخوردار است.

جهت بررسی روایی تفکیکی نیز ۲۵ یوگا کار و ۲۵ غیر یوگا کار مورد مطالعه قرار گرفتند. بطور کلی نتایج حاکی از استخراج چهار عامل از پنج عامل نسخه اصلی پرسشنامه پنج عاملی حضور ذهن پس از بررسی گویه‌های آن با استفاده از تحلیل عاملی بوده است، لذا سوالات عامل پنجم حذف گردید. همچنین چهار گویه دیگر نیز به علت قرار گرفتن در عاملی غیر از عامل خود از مجموع ۳۲ گویه باقی مانده حذف گردیدند.

پایایی پرسشنامه

منظور از پایایی آن است که اگر وسیله اندازه‌گیری را در یک‌فاصله زمانی کوتاه در چندین مرجله و به گروه مشخصی از افراد بدهیم. نتایج بدست امده نزدیک به هم باشد. به‌عبارت‌ دیگر، «همبستگی میان یک گروه از نمرات و گروه دیگری از نمرات در یک آزمون معادل که به‌صورت جداگانه بر یک دسته‌ی مورد آزمایش به‌دست‌آمده است» چقدر است. پرکاربردترین و مهم‌ترین مسیر ارزیابی میزان پایایی روش آلفای کرونباخ می‌باشد.

اگر این مقدار از ۰.۷ بالاتر باشد، می‌توان گفت ابزار دارای پایایی قابل قبولی است. در مواردی برای اندازه‌گیری مقیاس‌هایی که دارای آیتم‌های کمی هستند. نتایج بالاتر از ۰.۶ را هم می‌توان قابل ‌قبول دانست.

پایایی پرسشنامه حضور ذهن بائر ۲۰۰۹ نیز توسط بازآزمایی با فاصله زمانی یک ماه نیز مورد بررسی قرار گرفت که نتایج حاکی از ضرایب پایایی مناسب پرسشنامه بوده است.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه حضور ذهن بائر ۲۰۰۹

تعریف مفهومی

حضور ذهن: می‌توان گفت حضور ذهن شامل مشاهده خود (مشاهده حالت­‌های دورنی و عملکردهای خود) و دانش نسبت به خود می‌شود. در واقع به عدم مبارزه با افکار و احساسات و همچنین عدم اجتناب از آنها می‌پردازد. و به عبارت دیگر حضور ذهن توجه به یک هدف در حال حاضر بدون قضاوت همراه با پذیرش آن می‌باشد (بیشاپ و همکاران ۲۰۰۴)

تعریف عملیاتی

حضور ذهن: در این پژوهش منظور از حضور ذهن نمره‌ای است که آزمودنی از مقیاس پنج عاملی حضور ذهن کسب کرده است.

مشخصات پرسشنامه حضور ذهن بائر ۲۰۰۹

 • تعداد سوالات: ۳۹ گویه
 • تعداد صفحات : ۱۱ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد.
 • تعریف عملیاتی: دارد.
 • شیوه نمره گذاری: دارد.
 • روایی: دارد.
 • پایایی: دارد.
 • زیر مقیاس: دارد
 • منبع: دارد.
 • فرمت فایل: وورد و پی‌دی‌اف

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.