پرسشنامه راهبردهای یادگیری خودتنظیمی پینتریچ

پرسشنامه راهبردهای یادگیری خودتنظیمی پینتریچ

به منظور سنجش عامل خودتنظیمی دانش آموزان می‌توان از پرسشنامه راهبردهای یادگیری خودتنظیمی پینتریچ استفاده کرد. این پرسشنامه ۴۷ سؤالی است که دارای ۲۲ سوال راهبردهای یادگیری و ۲۵ سؤال راهبردهای انگیزشی است که دراین پژوهش به طور کامل مورد استفاده قرار گرفت. 

تمام ماده‌­های این مقیاس ۵ درجه­‌ای لیکرت می‌باشد که از پاسخ (کاملا ًموافقم) تا (کاملا مخالفم) تنظیم شده است.

قیمت : ۱۰۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

روایی و پایایی پرسشنامه راهبردهای یادگیری خودتنظیمی پینتریچ

روایی پرسشنامه راهبردهای یادگیری خودتنظیمی پینتریچ

در این قسمت روایی می­‌گوید که آیا پژوهنده قادر به ارزیابی و اندازه‌گیری فاکتور یا عاملی که برای آن تولید شده است، می‌باشد یا خیر؟ در حقیقت، روایی به این مسئله مربوط است که یک وسیله‌ی اندازه‌گیری تا چه اندازه چیزی را اندازه‌گیری می­‌تواند بکند که ما فکر می‌کنیم. بنابراین، روایی یا اعتبار، میزان تطابق میان تعریف مفهومی متغیر با تعریف عملیاتی آن است. موضوع روایی ازآن ‌جهت دارای اهمیت است. که سنجش‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر تحقیق علمی را بی‌ارزش و بی کیفیت سازد. پرسشنامه ارزش درک شده برندو مشتری از روایی لازم برخوردار است.

پینتریچ و دیگروت (۱۹۹۰)، در بررسی روایی آن با استفاده از روش تحلیل برای مقیاس باورهای انگیزشی سه عامل خودکارآمدی، ارزش گذاری درونی و اضطراب امتحان و برای مقیاس راهبردهای یادگیری خودتنظیمی دو عامل استفاده از راهبردهای شناختی و استفاده از راهبردهای فراشناختی و مدیریت منابع را به دست آوردند.

پایایی پرسشنامه

منظور از پایایی آن است که اگر وسیله اندازه‌گیری را در یک‌فاصله زمانی کوتاه در چندین مرجله و به گروه مشخصی از افراد بدهیم. نتایج بدست امده نزدیک به هم باشد. به‌عبارت‌ دیگر، «همبستگی میان یک گروه از نمرات و گروه دیگری از نمرات در یک آزمون معادل که به‌صورت جداگانه بر یک دسته‌ی مورد آزمایش به‌دست‌آمده است» چقدر است. پرکاربردترین و مهم‌ترین مسیر ارزیابی میزان پایایی روش آلفای کرونباخ می‌باشد.

اگر این مقدار از ۰.۷ بالاتر باشد، می‌توان گفت ابزار دارای پایایی قابل قبولی است. در مواردی برای اندازه‌گیری مقیاس‌هایی که دارای آیتم‌های کمی هستند. نتایج بالاتر از ۰.۶ را هم می‌توان قابل ‌قبول دانست.

رضیه، (۱۳۸۵)، ضریب پایایی این آزمون را روی یک گروه ۳۰ نفری در فاصله زمانی یک ماه، ۰.۸۳ برآورد کردند. خرسندی، کامکار و منوچهری (۱۳۸۹)، در پژوهش خود میزان آلفای کرونباخ را برای کل آزمون ۰.۹ و برای هر یک از خرده مقیاس­‌های راهبردهای شناختی و فراشناختی و مدیریت منابع در دامنه‌­ای از ۰.۶۸ تا ۰.۸۷  به دست آوردند. براساس نمونه موجود در تحقیق بیجرانو (۲۰۰۷)، ألفای کرونباخ مقیاس‌­های فرعی در دامنه­‌ای بین ۰.۶تا ۰.۸۴ به دست آمد.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه راهبردهای یادگیری خودتنظیمی پینتریچ

تعریف مفهومی

خود تنظیمی یادگیری: پینتریچ و دگروت، یادگیری خودتنظیمی را فعالیت و فرآیند سازنده‌­ای می‌­دانند که به موجب آن یادگیرنده مجموعه‌­ای از اهداف را برای یادگیری انتخاب کرده و سپس در جهت بازبینی و تنظیم شناخت خویش تلاش می‌­کند. در این بین، انگیزش و رفتار از طریق اهداف و موقعیت یادگیرنده مشخص می­‌شوند(پینتریچ، ۲۰۰۰،به نقل از هاول و واتسون، ۲۰۰۷).

تعریف عملیاتی

خود تنظیمی یادگیری: منظور از خودتنظیمی یادگیری در این پژوهش، به دست آوردن نمرات حاصل از طریق پاسخ گویی به سوالات پرسشنامه خود تنظیمی پینتریچ و دگروت است که در لیکرت پنج درجه­‌ای (کاملا مخالفم- مخالفم- نظری ندارم- موافقم و کاملا موافقم) تنظیم شده است و توسط دانش آموزان پاسخ داده می‌­شود.

مشخصات پرسشنامه راهبردهای یادگیری خودتنظیمی پینتریچ

 • تعداد سوالات: ۴۷ گویه
 • تعداد صفحات : ۱۱ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد.
 • تعریف عملیاتی: دارد.
 • شیوه نمره گذاری: دارد.
 • روایی: دارد.
 • پایایی: دارد.
 • زیر مقیاس: دارد
 • منبع: دارد.
 • فرمت فایل: وورد و پی‌دی‌اف

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.