پرسشنامه عدالت سازمانی نیهوف و مرمن 1993

پرسشنامه عدالت سازمانی نیهوف و مرمن ۱۹۹۳

پرسشنامه عدالت سازمانی نیهوف و مرمن ۱۹۹۳ شامل ۲۴ سؤال و چهار بعد عدالت توزیعی، عدالت روی‌ه­ای و عدالت مراود‌ه‌­ای و عدالت اخلاقی می‌­باشد. طیف پنج گذینه‌­ای لیکرت برای نمره‌­گذاری این پرسشنامه استفاده شده است.

قیمت : ۵۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه عدالت سازمانی نیهوف و مرمن ۱۹۹۳

تعریف مفهومی:

عدالت سازمانی: واژه عدالت سازمانی اولین بار توسط گرینبرگ در سال ۱۹۸۷ مطرح شد. به نظر گرینبرگ، عدالت سازمانی با ادراک کارکنان از انصاف کاری در سازمان مرتبط است. به بیانی دیگر این نظریه احساس افراد را درباره منصفانه بودن نحوه رفتار با خودشان و دیگران طبقه بندی و تشریح می­‌کند. احساسی که برای اثر بخشی عملکرد سازمان­‌ها و رضایت افراد در سازمان­‌ها ضرورت دارد. عدالت در سازمان بیانگر ادراک کارکنان از برخوردهای منصفانه در کار است که خود به شناسایی سه جزء متفاوت از عدالت در سازمان یعنی عدالت توزیعی، عدالت رویه ای و عدالت تعاملی منجر گردید.

تعریف عملیاتی:

عدالت سازمانی: منظور از عدالت سازمانی در پژوهش حاضر، میزان نمره‌­ای است که آزمودنی در پرسشنامه نیهوف و مورمان که در سال ۱۹۹۳ ساخته شده است، کسب می‌­کند. این پرسشنامه دارای چهار بعد توضیعی­،­ رویه­‌ای­­ ، تعاملی یا مراوده‌­ای و عدالت اخلاقی می­‌باشد.

مشخصات پرسشنامه عدالت سازمانی نیهوف و مرمن ۱۹۹۳:

 • تعداد سوالات:۲۴ گویه
 • تعداد صفحات:۷ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیرمقیاس یا مولفه: دارد
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

روایی و پایایی پرسشنامه عدالت سازمانی نیهوف و مرمن ۱۹۹۳:

روایی پرسشنامه عدالت سازمانی نیهوف و مرمن ۱۹۹۳ :

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه گیری های نامناسب و ناکافی می تواند هر پژوهش علمی را بی ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

به منظور بررسی روایی محتوایی ابزار سنجش ، پرسشنامه‌­های مورد نظر در اختیار بیست نفر از صاحب‌ن­ظران و متخصصان امر در حوزه مورد نظر قرار گرفت. نظر آنها در خصوص روایی پرسشنامه مثبت بوده است. بدین ترتیب پرسشنامه‌­های مورد استفاده در پژوهش دارای روایی محتوایی و صوری کافی بوده‌اند.

پایایی پرسشنامه:

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

برای سنجش پایایی پرسشنامه­ هوش هیجانی پس از انجام یک مطالعه مقدماتی بر روی ۳۰ نفر و تعیین واریانس سوالات، از طریق ضریب آلفای کرونباخ مورد محاسبه قرار گرفت که ۰.۸۰۴ به دست آمد که نشان­‌دهنده ثبات درونی عالی ابزار (پرسشنامه) می‌باشد. آلفای کرونباخ مربوط به هر کدام از عاملها در جدول مولفه‌ها محاسبه شده است.

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.