پرسشنامه احساس تنهایی آشر 1984

پرسشنامه احساس تنهایی آشر ۱۹۸۴

پرسشنامه احساس تنهایی آشر ۱۹۸۴ توسط آشر، هایملو رنشاو (۱۹۸۴)، طراحی شده است و احساس کودک از تنهایی و نارضایتی اجتماعی وی را ارزیابی می‌کند. این مقیاس شامل ۲۴ سوال است و برای کودکان بین ۸ تا ۱۵ سال به کار می رود. 

۸ ماده آن (عبارات ۲-۴-۵-۱۱-۱۳-۱۵-۱۹-۲۳) مربوط به سرگرمی‌ها و علایق کودک است و نمره­‌ای به آن تعلق نمی‌گیرد و برای این منظور که کودک در انجام آزمون احساس راحتی و آرامش و آزادی بیشتر کند، آورده شده است. به ۱۶ ماده نمره تعلق می‌گیرد و دامنه آن بین ۱۶ تا ۸۰ است. بر اساس مقیاس رتبه بندی لیکرت نمره‌گذاری شده است و هر عبارت بین ۱ تا ۵ نمره می‌گیرد.

قیمت : ۱۰۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

روایی و پایایی پرسشنامه احساس تنهایی آشر ۱۹۸۴

روایی پرسشنامه احساس تنهایی آشر ۱۹۸۴

در حقیقت، روایی به این مسئله مربوط است که یک وسیله‌ی اندازه‌گیری تا چه اندازه چیزی را اندازه‌گیری می­‌تواند بکند که ما فکر می‌کنیم. بنابراین، روایی یا اعتبار، میزان تطابق میان تعریف مفهومی متغیر با تعریف عملیاتی آن است. موضوع روایی ازآن ‌جهت دارای اهمیت است. که سنجش‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر تحقیق علمی را بی‌ارزش و بی کیفیت سازد. پرسشنامه احساس تنهایی آشر ۱۹۸۴ از روایی لازم برخوردار است.

روایی محتوایی پرسشنامه توسط اساتید و صاحب نظران تایید شده است .

پایایی پرسشنامه

منظور از پایایی آن است که اگر وسیله اندازه‌گیری را در یک‌فاصله زمانی کوتاه در چندین مرجله و به گروه مشخصی از افراد بدهیم. نتایج بدست امده نزدیک به هم باشد. به‌عبارت‌ دیگر، «همبستگی میان یک گروه از نمرات و گروه دیگری از نمرات در یک آزمون معادل که به‌صورت جداگانه بر یک دسته‌ی مورد آزمایش به‌دست‌آمده است» چقدر است. پرکاربردترین و مهم‌ترین مسیر ارزیابی میزان پایایی روش آلفای کرونباخ می‌باشد.

اگر این مقدار از ۰.۷ بالاتر باشد، می‌توان گفت ابزار دارای پایایی قابل قبولی است. در مواردی برای اندازه‌گیری مقیاس‌هایی که دارای آیتم‌های کمی هستند. نتایج بالاتر از ۰.۶ را هم می‌توان قابل ‌قبول دانست.

در یک پژوهش داخلی نشان داده شد که ضریب پایایی با روش باز آزمایی در فاصله زمانی ۲۵ روز بر روی ۴۱ دانش آموز یک مدرسه راهنمایی دخترانه نیز ۰.۴۹=r است. این آزمون از مقیاس خوبی برای اندازه‌گیری و ارزیابی میزان تنهایی کودک و نیز گوشه‌گیری و نارضایتی از موقعیت‌های اجتماعی است (مجدیان، ۱۳۸۷)

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه احساس تنهایی آشر ۱۹۸۴

تعریف مفهومی

احساس تنهایی: تنهایی، مسئله‌ای جهانی است که همه انسان‌ها کم و بیش آنرا تجربه کرده‌اند و با زندگی آنها همراه شده است. هستی نگرها بر این عقیده‌اند که انسان اصالتأ تنهاست، چون تمامی تلاش‌های بشر برای برقراری ارتباط از قبیل استفاده از ابزارهای کلامی و غیر کلامی سرانجام به اتمام می‌رسد و همه ما انسان‌ها در پایان روز، تنها هستیم ( گیفورد، اسمیت و برانل ، ۲۰۰۳)

تعریف عملیاتی

احساس تنهایی: در این پژوهش متغیر احساس تنهایی عبارت است از نتایج پرسشنامه ۲۴ سوالی تنهایی کودکان آشر و هایملو(۱۹۸۴).

مشخصات پرسشنامه احساس تنهایی آشر ۱۹۸۴

 • تعداد سوالات: ۲۴ گویه
 • تعداد صفحات : ۹ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد.
 • تعریف عملیاتی: دارد.
 • شیوه نمره گذاری: دارد.
 • روایی: دارد.
 • پایایی: دارد.
 • زیر مقیاس: ندارد(تک عاملی)
 • منبع: دارد.
 • فرمت فایل: وورد و پی‌دی‌اف

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک از اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • شما با خرید این محصول، همراه پرسشنامه فیلمی جهت آموزش نحوه وارد کردن داده ها در SPSS دریافت خواهید کرد.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیلک کنید.