پرسشنامه استاندارد استرس شغلی HSE

پرسشنامه استاندارد استرس شغلی HSE

پرسشنامه استاندارد استرس شغلی دارای ۳۰ سوال است. شیوه نمره گذاری پرسشنامه استاندارد استرس شغلی لیکرت ۳۰ ماده ای به صورت ۵ گزینه‌ای لیکرت می‌باشد.

قیمت : ۱۰۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه استاندارد استرس شغلی HSE:

تعریف مفهومی پرسشنامه 

استرس: هر نوع فشار روانی یا جسمی، که درجه آن از نظر قدرت یا تداوم از حد ظرفیت سازشی ارگانیسم فراتر رود و به ناسازگاری یا اختلال منجر شود.

استرس شغلی: موقعیتی است که از تعامل میان افراد و مشاغل حاصل می­ شود. وجه مشخص آن تغییراتـی است که در درون افراد رخ می­ دهد و آن ها را وا می دارد تا از نحوه عمل به هنجار خود انحراف یابند.

تعریف عملیاتی پرسشنامه

استرس: در این آزمون منظور از استرس، فشارهای روانی یا جسمانی است که بر فرد وارد می شود و فرد را دچار ناراحتی و پریشانی می­ کند، می­ باشد.

استرس شغلی: در این آزمون منظور از استرس شغلی، فشارهای روانی یا جسمانی هستند که در محیط کار بر فرد وارد می­ گردند و باعث می­ شوند فرد نتواند به ­درستی از عهده کار برآید. این مولفه در بردارنده شاخص­ های تقاضا، کنترل، حمایت مسئولین، حمایت همکاران، ارتباط، نقش و تغییرات که این شاخص­ ها در حکم معرف­ هایی برای استرس شغلی هستند که از طریق پرسشـنامه تحقیـق اندازه ­گیری می­ شوند. متغیرها طبق پرسشنامه ۳۰ گزینه که حداقل نمره ۳۰ و حداکثر آن ۱۵۰ می­ باشد.این پرسشنامه مشتمل بر ۳۰ سوال می­ باشد که متغیرهای تحقیق را مورد سنج قرار می­ دهند.

توضیحات پرسشنامه استاندارد استرس شغلی HSE:

 • تعداد سوالات: ۳۰گویه
 • تعداد صفحات : ۹ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیر مقیاس: دارد
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد عملکرد سازمانی:

روایی پرسشنامه استاندارد استرس شغلی HSE:

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه گیری های نامناسب و ناکافی می تواند هر پژوهش علمی را بی ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸). 

روایی مورد استفاده در این تحقیق از نوع محتوایی می‌­باشد. برای سنجش روایی این پرسشنامه با توجه به اینکه پرسشنامه استاندارد می­‌باشد و در تحقیقات از آن استفاده گردیده است نشان از تایید روایی آن دارد. همچنین پرسشنامه به تایید اساتید راهنما رسیده و روایی صوری آن مورد تایید می­‌باشد.

پایای پرسشنامه:

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸). 

به منظور تعیین پایایی پرسشنامه، محسنی(۱۳۸۵)، یک نمونه اولیه از مشتریان کارکنان اداری انتخاب کرد و سپس با استفاده از داده‌های به دست آمده از این پرسشنامه‌ها و به کمک نرم افزار آماری spss  میزان ضریب الفای کرونباخ محاسبه شد. از آنجایی که مقدار بدست آمده آلفای کرونباخ برای هر یک از زیر شاخص‌ها بزرگتر از مقدار ۰.۷ می­‌باشد پایای پرسشنامه تایید می‌­شود.

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.