پرسشنامه استاندارد رفتار دینی علوی 1379

پرسشنامه رفتار دینی علوی ۱۳۷۹

پرسشنامه استاندارد رفتار دینی علوی ۱۳۷۹ توسط علوی (۱۳۷۹) طراحی و اعتباریابی شده است. پرسشنامه دارای ۹ سؤال است که پاسخ هر یک از مواد در مقیاس پنج درجه‌ای (اصلاً یا بسیار کم، به‌ندرت یا کم، بعضی وقت‌ها یا متوسط، بیشتر وقت‌ها یا زیاد، و همیشه یا خیلی زیاد) قابل رتبه‌بندی است. 

در هنگام نمره‌گذاری به هر یک از گزینه‌ها امتیاز ۰ تا ۴ اختصاص می‌یابد. به این ترتیب که به گزینه‌های اصلاً یا بسیار کم تا همیشه یا خیلی زیاد امتیازهای ۰ تا ۴ اختصاص می‌یابد. نمره‌­های به دست آمده را جمع کرده و سپس به کمک جدول زیر می‌توان وضعیت رفتار دینی هر فرد را مشخص نمود. این پرسشنامه استاندارد می‌باشد.

قیمت : ۱۰۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه استاندارد رفتار دینی علوی ۱۳۷۹

تعریف مفهومی

رفتار دینی: به هر کنش و واکنش قابل مشاهده‌ای که انسان انجام می‌دهد رفتار می‌گویند. بنابراین هر چیز قابل مشاهده و سنجش می‌تواند در دایره این تعریف از رفتار انسان قرار گیرد. وقتی از رفتار انسان به عنوان یک مفهوم کلی سخن گفته می‌شود ملاک‌ها، علل، محرک‌ها و انگیزه‌هایی مورد توجه قرار گیرند که انسان را به انجام و ارائه آن رفتار سوق می‌دهند (سالاری‌فر ،۱۳۸۵).

تعریف عملیاتی

رفتار دینی: در این پژوهش منظور از رفتار دینی نمره‌­ای است که پاسخگویان از پرسشنامه ۹ سوالی رفتار دینی (علوی ۱۳۷۹) دریافت می‌دارند.

مشخصات پرسشنامه استاندارد رفتار دینی علوی ۱۳۷۹

 • تعداد سوالات:۹ گویه
 • تعداد صفحات:۹ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیرمقیاس یا مولفه: ندارد(تک عاملی)
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد رفتار دینی علوی ۱۳۷۹

روایی پرسشنامه استاندارد رفتار دینی علوی ۱۳۷۹

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه گیری های نامناسب و ناکافی می تواند هر پژوهش علمی را بی ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

منظور از روایی آن خصیصه از ابزار یا روش جمع‌آوری اطلاعات است که محتوای ابزار یا سؤالات مندرج در ابزار متغیرها و موضوع مورد مطالعه را بسنجد و در واقع عین واقعیت را به خوبی نشان دهد (حافظ نیا ،۱۳۸۸). در مطالعه پورشیخعلی (۱۳۸۹) برای بدست آوردن روایی پرسشنامه از نظرات استاد راهنما و چندین تن از دیگر اساتید و متخصصین و کارشناسان استفاده شده است. و از آنها در مورد مربوط بودن سؤالات ، واضح بودن و قابل فهم بودن سؤالات و اینکه آیا این سؤالات برای پرسش‌های تحقیقاتی مناسب است و آنها را مورد سنجش قرار می‌دهد، نظر خواهی شد و اصطلاحات مورد نظر در پرسشنامه اعمال گردید.

پایایی پرسشنامه

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

این پرسشنامه توسط پورعرب (۱۳۸۹) اعتباریابی شده است.  در مطالعه پورعرب (۱۳۸۹) پایایی پرسشنامه بر اساس یک مطالعه مقدماتی بر روی نمونه ۴۰ نفری پایایی پرسشنامه ۰.۸۶ محاسبه شد.

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.