پرسشنامه استاندارد رفتار شهروندي سازماني آلن و لي (2000)

پرسشنامه استاندارد رفتار شهروندی سازمانی آلن و لی ۲۰۰۰

پرسشنامه استاندارد رفتار شهروندی سازمانی آلن و لی (۲۰۰۰) دارای ۱۶ سوال می­‌باشد. این پرسشنامه دارای دو زیر مقیاس رفتار شهروندی سازمانی فردگرا و رفتار شهروندی سازمانی سازمان­گرا می­‌باشد.

سوالات مربوط به هر زیرمقیاس مشخص شده است. در مورد هر سوال افراد باید گزینه‌­ای بین عدد ۱ تا ۵ را انتخاب نمایند که شرایط محیطی را با توجه به موقعیت­‌های متفاوت کارکنان می‌سنجد.

قیمت : ۵۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه استاندارد رفتار شهروندی سازمانی آلن و لی ۲۰۰۰

تعریف مفهومی

رفتارهای شهروندی سازمانی: مجموعه رفتار­های فردی و اختیاری که به صورت مستقیم و آشکار به وسیله سیستم رسمی پاداش سازمان تعریف نشده‌­اند و در مجموع کارآیی سازمان را افزایش می­‌دهند. این رفتارها جزء شرح وظایف شغلی و یا رفتارهای نقشی نیست و در تعهد استخدامی کارمندان قرار نگرفته است و کوتاهی در آن هیچ گونه تنبیهی را به دنبال ندارد  (ارگان،۱۹۹۸).

تعریف عملیاتی

۱- رفتار شهروندی سازمانی: این متغیر که در برگیرنده دوبعد از ابعاد پژوهش است توسط ده سوالی که کارکنان به پرسشنامه آلن و لی داده­اند اندازه­‌گیری شده است.

۲- رفتار شهروندی سازمان گرا: به میزان رفتارهای داوطلبانه افراد در جهت ارتقاء سازمان دلالت می­‌کند که با هشت سوال سنجیده شده است.

۳- رفتار شهروندی فرد گرا: این مؤلفه نیز میزان رفتارهای انسان دوستانه و داطلبانه افراد را تو هشت سوال اندازه­‌گیری می­‌کند.

مشخصات پرسشنامه استاندارد رفتار شهروندی سازمانی آلن و لی ۲۰۰۰

 • تعداد سوالات:۱۰ گویه
 • تعداد صفحات:۶ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیرمقیاس یا مولفه: دارد
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد رفتار شهروندی سازمانی آلن و لی ۲۰۰۰

روایی پرسشنامه استاندارد رفتار شهروندی سازمانی آلن و لی (۲۰۰۰):

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه گیری های نامناسب و ناکافی می تواند هر پژوهش علمی را بی ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

به منظور بررسی روایی محتوایی ابزار سنجش ، پرسشنامه‌­های مورد نظر در اختیار بیست نفر از صاحب‌ن­ظران و متخصصان امر در حوزه مورد نظر قرار گرفت. نظر آنها در خصوص روایی پرسشنامه مثبت بوده است. بدین ترتیب پرسشنامه‌­های مورد استفاده در پژوهش دارای روایی محتوایی و صوری کافی بوده‌اند.

پایایی پرسشنامه:

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

روش عمده برآورد ضریب پایایی، ضریب آلفای کرونباخ است که به منظور محاسبه هماهنگی درونی ابزار انداز‌ه‌­گیری از جمله پرسشنامه‌­هایی که خصیصه‌های مختلفی را اندازه­‌گیری می­‌کنند، به کار می‌رود. از این رو برای مولفه‌­های این پرسشنامه نیز ضریب آلفای کرونباخ محاسبه شده و برای رفتار شهروندی سازمانی فردگرا ۰.۷۵ و برای رفتار شهروندی سازمانی سازمان‌­گرا ۰.۸۶۷ می­‌باشد که این حاکی از پایایی پرسشنامه مورد استفاده است.

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.