پرسشنامه استاندارد فشار مراقبتی نواک و گست ۱۹۸۹

پرسشنامه استاندارد فشار مراقبتی نواک و گست ۱۹۸۹

پرسشنامه استاندارد فشار مراقبتی نواک و گست ۱۹۸۹ (CBI) دارای ۲۴ عبارت می‌باشد. در سال ۱۹۸۹ توسط نواک و گست برای اندازه‌گیری فشار مراقبتی عینی و ذهنی ساخته شده است.

این پرسشنامه دارای پنج خرده مقیاس می‌باشد که عبارتند از: فشار مراقبتی وابسته به زمان ، فشار مراقبتی تکاملی، فشار مراقبتی جسمی، فشار مراقبتی اجتماعی و فشار مراقبتی عاطفی.

قیمت : ۱۰۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد فشار مراقبتی نواک و گست ۱۹۸۹

روایی پرسشنامه استاندارد فشار مراقبتی نواک و گست ۱۹۸۹

در حقیقت، روایی به این مسئله مربوط است که یک وسیله‌ی اندازه‌گیری تا چه اندازه چیزی را اندازه‌گیری می­‌تواند بکند که ما فکر می‌کنیم. بنابراین، روایی یا اعتبار، میزان تطابق میان تعریف مفهومی متغیر با تعریف عملیاتی آن است. موضوع روایی ازآن ‌جهت دارای اهمیت است. که سنجش‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر تحقیق علمی را بی‌ارزش و بی کیفیت سازد. پرسشنامه استاندارد فشار مراقبتی نواک و گست ۱۹۸۹ از روایی لازم برخوردار است.

ویژگی­‌های روان سنجی پرسشنامه فشار مراقبتی (CBI) توسط نواک و گست (۱۹۸۹) مورد بررسی قرار گرفتند. تحلیل عاملی انجام شده در تحقیق آنها نشان داد که ۵ خرده مقیاس فشار مراقبتی وابسته به زمان، فشار مراقبتی تکاملی، فشار مراقبتی جسمی، فشار مراقبتی اجتماعی و فشار مراقبتی عاطفی حدود ۶۶٪ از واریانس فشار مراقبتی را پیش‌بینی می­‌کنند.

پایایی پرسشنامه

منظور از پایایی آن است که اگر وسیله اندازه‌گیری را در یک‌فاصله زمانی کوتاه در چندین مرجله و به گروه مشخصی از افراد بدهیم. نتایج بدست امده نزدیک به هم باشد. به‌عبارت‌ دیگر، «همبستگی میان یک گروه از نمرات و گروه دیگری از نمرات در یک آزمون معادل که به‌صورت جداگانه بر یک دسته‌ی مورد آزمایش به‌دست‌آمده است» چقدر است. پرکاربردترین و مهم‌ترین مسیر ارزیابی میزان پایایی روش آلفای کرونباخ می‌باشد.

اگر این مقدار از ۰.۷ بالاتر باشد، می‌توان گفت ابزار دارای پایایی قابل قبولی است. در مواردی برای اندازه‌گیری مقیاس‌هایی که دارای آیتم‌های کمی هستند. نتایج بالاتر از ۰.۶ را هم می‌توان قابل ‌قبول دانست.

در آزمون استاندارد فشار مراقبتی نواک و گست ۱۹۸۹ پایایی فشار مراقبتی وابسته به زمان و فشار مراقبتی تکاملی برابر با ۰.۸۵ بدست آمد. آلفای کرونباخ زیرمقیاس­‌های فشار مراقبتی جسمی، فشار مراقبتی اجتماعی و فشار مراقبتی عاطفی به ترتیب برابر با ۰.۸۶ و ۰.۷۳ و ۰.۷۷ به دست آمدند.

در ایران در پژوهش عباسی و همکاران (۱۳۹۰) ضریب آلفای کرونباخ این پرسشنامه ۰.۹ و خرده مقیاس‌­های آن را از ۰.۷۲ تا ۰.۸۲ به دست آوردند. در پژوهش سلمانی و همکاران (۱۳۹۲) نیز، آلفای کرونباخ کل پرسشنامه برابر با ۰.۹۲ به حساب شد.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه استاندارد فشار مراقبتی نواک و گست ۱۹۸۹

تعریف مفهومی

فشار مراقبتی: فشار مراقبتی، فشارهای روانی، جسمی و اجتماعی است که در اثر مراقبت از بیماران مزمن به مراقبین، که می­‌تواند ریشه­‌هایی از جمله فقر دانش و سواد داشته باشد، وارد می­‌شود و به دنبال آن مشکلات زیادی همچون: فرسودگی، اضطراب و افسردگی را برای مراقبین ایجاد می‌کند.

تعریف عملیاتی

فشار مراقبتی: در این پژوهش متغیر فشار مراقبتی عبارت است از نتایج پرسشنامه ۲۴ سوالی فشار مراقبتی نواک و گست ۱۹۸۹.

مشخصات پرسشنامه استاندارد فشار مراقبتی نواک و گست ۱۹۸۹

 • تعداد سوالات: ۲۴ گویه
 • تعداد صفحات : ۱۰ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد.
 • تعریف عملیاتی: دارد.
 • شیوه نمره گذاری: دارد.
 • روایی: دارد.
 • پایایی: دارد.
 • زیر مقیاس: دارد
 • منبع: دارد.
 • فرمت فایل: وورد و پی‌دی‌اف

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک از اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • شما با خرید این محصول، همراه پرسشنامه فیلمی جهت آموزش نحوه وارد کردن داده ها در SPSS دریافت خواهید کرد.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیلک کنید.