پرسشنامه الگوهای ارتباطی ذوجین کریستنسن 1984

پرسشنامه الگوهای ارتباطی ذوجین کریستنسن ۱۹۸۴

پرسشنامه الگوهای ارتباطی ذوجین کریستنسن ۱۹۸۴ در دانشگاه کالیفرنیا به منظور بررسی الگوهای ارتباطی متقابل زوجین طراحی نمودند. این پرسشنامه ۳۵ سوال دارد و در یک مقیاس نه درجه‌ای از اصلا امکان ندارد(۱) تا خیلی امکان دارد (۹) درجه‌بندی شده است.

این پرسشنامه دارای مولفه‌­های اجتناب متقابل، بحث و گفتگوی متقابل، بحث و اجتناب، سرزنش متقابل، ابراز متقابل، تهدید متقابل، مذاکره متقابل، کناره گیری/ توقع، انتقاد کردن/ دفاع کردن، فشار و مقاومت، عاطفی/ منطقی، تهدید / کوتاه آمدن، پرخاشگری کلامی، پرخاشگری فیزیکی، درک متقابل، کناره گیری متقابل، راه حل های متقابل، خودداری متقابل، اصلاح متقابل، گناه/ آسیب، آشتی/ کناره‌گیری، فشار و مقاومت، جستجوی حمایت می‌باشد.

قیمت : ۱۰۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

روایی و پایایی پرسشنامه الگوهای ارتباطی ذوجین کریستنسن ۱۹۸۴

روایی پرسشنامه الگوهای ارتباطی ذوجین کریستنسن ۱۹۸۴

در حقیقت، روایی به این مسئله مربوط است که یک وسیله‌ی اندازه‌گیری تا چه اندازه چیزی را اندازه‌گیری می­‌تواند بکند که ما فکر می‌کنیم. بنابراین، روایی یا اعتبار، میزان تطابق میان تعریف مفهومی متغیر با تعریف عملیاتی آن است. موضوع روایی ازآن ‌جهت دارای اهمیت است. که سنجش‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر تحقیق علمی را بی‌ارزش و بی کیفیت سازد. پرسشنامه الگوهای ارتباطی ذوجین کریستنسن ۱۹۸۴ از روایی لازم برخوردار است.

به منظور روایی پرسش­نامه، همبستگی میان این دو پرسش­نامه و پرسش­نامه رضایت زناشویی را به دست آورده است که نتایج نشان می­دهد همه­‌ی زیر مقیاس‌­های پرسش­نامه با رضایت زناشویی همبستگی دارد.

پایایی پرسشنامه

منظور از پایایی آن است که اگر وسیله اندازه‌گیری را در یک‌فاصله زمانی کوتاه در چندین مرجله و به گروه مشخصی از افراد بدهیم. نتایج بدست امده نزدیک به هم باشد. به‌عبارت‌ دیگر، «همبستگی میان یک گروه از نمرات و گروه دیگری از نمرات در یک آزمون معادل که به‌صورت جداگانه بر یک دسته‌ی مورد آزمایش به‌دست‌آمده است» چقدر است. پرکاربردترین و مهم‌ترین مسیر ارزیابی میزان پایایی روش آلفای کرونباخ می‌باشد.

اگر این مقدار از ۰.۷ بالاتر باشد، می‌توان گفت ابزار دارای پایایی قابل قبولی است. در مواردی برای اندازه‌گیری مقیاس‌هایی که دارای آیتم‌های کمی هستند. نتایج بالاتر از ۰.۶ را هم می‌توان قابل ‌قبول دانست.

نتایج پایایی کریستنسن و هیوی (۱۹۹۰) و هیوی و همکارانش( ۱۹۹۳) بر روی آزمودنی‌های آمریکایی شباهت بسیاری با کار بتمن و همکارانش (۱۹۹۸) بر روی آزمودنی‌های سوئیسی و آلمانی دارد. آلفای کرونباخ بدست آمده در پژوهش­‌های این محققان بر روی ۵ مقیاس پرسشنامه الگوهای ارتباطی از ۰.۴۴ تا ۰.۸۵ گزارش شده است که نتایج رضایت بخشی است. علاوه بر این نتایج پایایی بتمن و همکارانش (۱۹۹۶) بر روی آزمودنی‌های سوئیسی و آلمانی نیز رضایت بخش است.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه الگوهای ارتباطی ذوجین کریستنسن ۱۹۸۴

تعریف مفهومی

الگوهای ارتباطی: دو جهت‌گیری کلی الگوهای ارتباطی خانواده شامل جهت‌گیری گفت و شنود (یعنی فضایی که اعضای خانواده به تعاملات خود انگیخته و مشارکت در مباحث و ابراز ایده‌های جدید تشویق می­‌شوند) و جهت‌گیری همنوایی (یعنی میزان فشاری که خانواده بر اعضا، برای یکسان سازی گرایش‌ها، ارزش‌ها و باورها وارد می‌آورد) می‌باشند. این الگو براساس رمزگردانی و رمزگشایی پیام‌هایی که بین افراد خانواده رد و بدل می‌شود، شکل گرفته و در نحوه به کارگیری داده‌ها در تعاملات آینده مورد استفاده قرار می‌گیرد (نقشینه، ۱۳۹۵).

الگوی ارتباط سازنده متقابل زن و شوهر: ارتباط سازنده دارای نقش کلیدی در عملکرد خانواده موفق است. پژوهشگران توافق دارند که ارتباط مداوم، باز و روشن یک ویژگی اساسی خانواده‌های سالم است. آنها همچنین اظهار می‌دارند خانواده‌هایی که راه‌های صحیحی را به هنگام برقراری ارتباط به کار می‌گیرند، بهتر قادر به حل مسائل و مشکلات خود می‌باشند و رضایت بیشتری از رابطه خود دارند.

تعریف عملیاتی

الگوهای ارتباطی: نمره‌ای است که آزمودنی به سوالات ۱ تا ۳۵ پرسشنامه الگوهای ارتباطی کریستنسن و سالاوی (۱۹۸۴) خواهند داد.

مشخصات پرسشنامه الگوهای ارتباطی ذوجین کریستنسن ۱۹۸۴

 • تعداد سوالات: ۳۵ گویه
 • تعداد صفحات : ۱۲ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد.
 • تعریف عملیاتی: دارد.
 • شیوه نمره گذاری: دارد.
 • روایی: دارد.
 • پایایی: دارد.
 • زیر مقیاس: دارد
 • منبع: دارد.
 • فرمت فایل: وورد و پی‌دی‌اف

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

۱- پرسشنامه استاندارد کنترلگری زناشویی ۲۱ سوالی

۲- پرسشنامه احساس خوشبختی ذوجین لنتز ۲۰۰۹

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک از اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • شما با خرید این محصول، همراه پرسشنامه فیلمی جهت آموزش نحوه وارد کردن داده ها در SPSS دریافت خواهید کرد.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیلک کنید.