پرسشنامه تنظیم شناختی هیجان گرانفسکی 2001

پرسشنامه تنظیم شناختی هیجان گرانفسکی ۲۰۰۱

پرسشنامه تنظیم شناختی هیجان گرانفسکی ۲۰۰۱ توسط نادیا گرانفسکی و همکاران به منظور شناسایی راهبردهای مقابله شناختی در برابر رویدادهای ناگوار در سال ۱۹۹۱ تهیه و در سال ۲۰۰۱ به چاپ رسیده است. 

این پرسشنامه شامل ۳۶ سوال و هفت عامل تمرکز مجدد/ برنامه ریزی، ارزشیابی مثبت/دیدگاه وسیع‌تر، سرزنش خود، سرزنش دیگران، فاجعه آمیز کردن، نشخوار فکری و پذیرش می باشد.

پرسشنامه تنظیم شناختی هیجان یک پرسشنامه خودسنجی و دارای ساختار چند بعدی است. این پرسشنامه امکان ارزیابی سبک های شناختی عموم افراد به ویژه در افرادی که تجربه یک رویداد ناخوشایند را داشته اند را فراهم می کند و می توان آنرا در گروه­های سنی مختلف، با تحصیلات متفاوت، بیماران روانی و یا افراد بهنجار اجرا کرد.

قیمت : ۵۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

روایی و پایایی پرسشنامه تنظیم شناختی هیجان گرانفسکی ۲۰۰۱

روایی پرسشنامه تنظیم شناختی هیجان گرانفسکی ۲۰۰۱

در حقیقت، روایی می­‌گوید که آیا پژوهنده قادر به ارزیابی و اندازه‌گیری فاکتور یا عاملی که برای آن تولید شده است، می‌باشد یا خیر؟ روایی به این مسئله مربوط است که یک وسیله‌ی اندازه‌گیری تا چه اندازه چیزی را اندازه‌گیری می­‌تواند بکند که ما فکر می‌کنیم. بنابراین، روایی یا اعتبار، میزان تطابق میان تعریف مفهومی متغیر با تعریف عملیاتی آن است. موضوع روایی ازآن ‌جهت دارای اهمیت است. که سنجش‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر تحقیق علمی را بی‌ارزش و بی کیفیت سازد. پرسشنامه ارزش درک شده برندو مشتری از روایی لازم برخوردار است.

اعتباریابی پرسشنامه تنظیم شناختی هیجان گرانفسکی ۲۰۰۱ توسط امین آبادی و همکاران در سال ۸۸-۱۳۸۷ نیز در شهر کرج مورد بررسی قرار گرفته است که نتایج پژوهش آنها بیانگر اعتبار کافی یک مقیاس ۴ عاملی با ۲۹ آیتم جهت کاربرد بوده است ولی مقیاس مورد نظر ما نسخه هفت عاملی تهیه شده توسط سامانی و همکاران (۱۳۸۹) می‌باشد.

پایایی پرسشنامه

منظور از پایایی آن است که اگر وسیله اندازه‌گیری را در یک‌فاصله زمانی کوتاه در چندین مرجله و به گروه مشخصی از افراد بدهیم. نتایج بدست امده نزدیک به هم باشد. به‌عبارت‌ دیگر، «همبستگی میان یک گروه از نمرات و گروه دیگری از نمرات در یک آزمون معادل که به‌صورت جداگانه بر یک دسته‌ی مورد آزمایش به‌دست‌آمده است» چقدر است. پرکاربردترین و مهم‌ترین مسیر ارزیابی میزان پایایی روش آلفای کرونباخ می‌باشد.

اگر این مقدار از ۰.۷ بالاتر باشد، می‌توان گفت ابزار دارای پایایی قابل قبولی است. در مواردی برای اندازه‌گیری مقیاس‌هایی که دارای آیتم‌های کمی هستند. نتایج بالاتر از ۰.۶ را هم می‌توان قابل ‌قبول دانست.

پایایی پرسشنامه تنظیم شناختی هیجان گرانفسکی ۲۰۰۱ توسط بازآزمایی با فاصله زمانی یک ماه نیز مورد بررسی قرار گرفت که نتایج حاکی از ضرایب پایایی مناسب پرسشنامه بوده است.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه تنظیم شناختی هیجان گرانفسکی ۲۰۰۱

تعریف مفهومی

سرزنش خود: در هنگام رویارویی با موقعیت و اتفاقات ناخوشایند فرد خودش را مقصر و متهم اصلی در شکل­‌گیری شرایط پیش آمده می‌داند.

سرزنش دیگران: فرد در هنگام رویارویی با موقعیت و اتفاقات ناخوشایند دیگران را مقصر و دلیل اصلی در شکل­‌گیری موقعیت می­‌داند.

تعریف عملیاتی

تنظیم شناختی هیجان: در این پژوهش منظور از تنظیم شناختی هیجان نمره‌ای است که آزمودنی از تنظیم شناختی هیجان کسب کرده است.

مشخصات پرسشنامه تنظیم شناختی هیجان گرانفسکی ۲۰۰۱

 • تعداد سوالات: ۳۶ گویه
 • تعداد صفحات : ۱۰ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد.
 • تعریف عملیاتی: دارد.
 • شیوه نمره گذاری: دارد.
 • روایی: دارد.
 • پایایی: دارد.
 • زیر مقیاس: دارد
 • منبع: دارد.
 • فرمت فایل: وورد و پی‌دی‌اف

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.