پرسشنامه رفتار سیاسی عبدالهی 1392

پرسشنامه رفتار سیاسی عبدالهی ۱۳۹۲

پرسشنامه رفتار سیاسی عبدالهی ۱۳۹۲ توسط عبدالهی (۱۳۹۲) طراحی و اعتباریابی شده است، این آزمون دارای ۱۸ سوال بسته پاسخ بر اساس طیف پنج گزینه‌ای لیکرت می‌باشد، این پرسشنامه توسط بابائی (۱۳۹۴) اعتباریابی شده است.

قیمت : ۵۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

روایی و پایایی پرسشنامه رفتار سیاسی

روایی پرسشنامه رفتار سیاسی

در حقیقت، روایی به این مسئله مربوط است که یک وسیله‌ی اندازه‌گیری تا چه اندازه چیزی را اندازه‌گیری می­‌تواند بکند که ما فکر می‌کنیم. روایی می­‌گوید که آیا پژوهنده قادر به ارزیابی و اندازه‌گیری فاکتور یا عاملی که برای آن تولید شده است، می‌باشد یا خیر؟ بنابراین، روایی یا اعتبار، میزان تطابق میان تعریف مفهومی متغیر با تعریف عملیاتی آن است. موضوع روایی ازآن ‌جهت دارای اهمیت است. که سنجش‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر تحقیق علمی را بی‌ارزش و بی کیفیت سازد. پرسشنامه ارزش درک شده برندو مشتری از روایی لازم برخوردار است.

در مطالعه بابائی(۱۳۹۴) برای بدست آوردن روایی پرسشنامه از نظرات استاد راهنما و چندین تن از دیگر اساتید و متخصصین و کارشناسان استفاده شده است. و از آنها در مورد مربوط بودن سؤالات، واضح بودن و قابل فهم بودن سؤالات و اینکه آیا این سؤالات برای پرسش‌های تحقیقاتی مناسب است و آنها را مورد سنجش قرار می‌دهد، نظر خواهی شد و مورد تایید قرار گرفت. 

پایایی پرسشنامه رفتار سیاسی

منظور از پایایی آن است که اگر وسیله اندازه‌گیری را در یک‌فاصله زمانی کوتاه در چندین مرجله و به گروه مشخصی از افراد بدهیم. نتایج بدست امده نزدیک به هم باشد. به‌عبارت‌ دیگر، «همبستگی میان یک گروه از نمرات و گروه دیگری از نمرات در یک آزمون معادل که به‌صورت جداگانه بر یک دسته‌ی مورد آزمایش به‌دست‌آمده است» چقدر است. پرکاربردترین و مهم‌ترین مسیر ارزیابی میزان پایایی روش آلفای کرونباخ می‌باشد.

اگر این مقدار از ۰.۷ بالاتر باشد، می‌توان گفت ابزار دارای پایایی قابل قبولی است. در مواردی برای اندازه‌گیری مقیاس‌هایی که دارای آیتم‌های کمی هستند. نتایج بالاتر از ۰.۶ را هم می‌توان قابل ‌قبول دانست و چون در پژوهش بابائی(۱۳۹۴) آلفای کرونباخ پرسشنامه رفتار سیاسی عبدالهی ۱۳۹۲ برابر با ۰.۸۸ بود پس این پرسشنامه از پایایی لازم برخوردار بود.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه رفتار سیاسی

تعریف مفهومی

رفتار سیاسی: مهارت سیاسی اکثر اوقات به عنوان پتانسیل شخص در جهت نفوذ موثر بر دیگران تعریف می‌گردد و افرادی که در استفاده از این مهارت موفق باشند اغلب بیشترین اعتبار و شهرت را در میان همکارانشان دارند(بیلک و همکاران، ۲۰۱۰).

میتنزبرگ (۱۹۸۳) توانایی مذاکره و قدرت نفوذ در دیگران را به عنوان ویژگی ذاتی مهارت سیاسی قلمداد کرده است.

تعریف عملیاتی

مهارت سیاسی: متغییر میانجی مهارت سیاسی در این تحقیق از طریق مولفه‌هایی مثل؛ درک پنهان کاری‎‌های دیگران، توجه به ارتباطات غیر کلامی، درک دیگران، انجام کار به منظور اثر‌گذاری، عملکرد خوب برای جلب رضایت دیگران، برقراری ارتباط موثر با دیگران، علاقه دیگران نسبت به خود، سازگاری با دیگران، احساس راحتی با دیگران، تلاش برای ارتباط با دیگران، شناسایی افراد مهم و اتباط با آنها، استفاده از کمک همکاران در انجام کارها، ارتباط موفق با افراد با نفوذ، انجام کار به کمک دوستان، صرف وقت برای گسترش ارتباط در کار، داشتن علاقه همراه با احترام نسبت به دیگران، اخلاص در کار و صادق بودن در برقراری ارتباط سنجیده شده است. برای سنجش این متغییر از پرسشنامه و طیف پنج درجه‌ای لیکرت استفاده شده است.

مشخصات پرسشنامه رفتار سیاسی

 • تعداد سوالات: ۱۸ گویه
 • تعداد صفحات : ۱۰ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد.
 • تعریف عملیاتی: دارد.
 • شیوه نمره گذاری: دارد.
 • روایی: دارد.
 • پایایی: دارد.
 • زیر مقیاس: ندارد(تک عاملی)
 • منبع: دارد.
 • فرمت فایل: وورد و پی‌دی‌اف

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.