پرسشنامه شخصیت جامعه پسند پنر 2002

پرسشنامه شخصیت جامعه پسند پنر ۲۰۰۲

پرسشنامه شخصیت جامعه پسند پنر ۲۰۰۲ دارای ۳۰ گویه و  هفت خرده مقیاس (مسئولیت اجتماعی، ارتباط همدلانه، نگاه از منظر دیگران، پریشانی فردی، استدلال اخلاقی دوجانبه، استدلال­‌های جهت گیری شده دیگران و نوع‌­دوستی خود گزارشی) می­‌باشد که در واقع ۲ عامل کمک رسانی و هم حسی جهت‌گیری شده دیگران را می‌­سنجد.

این نسخه ۳۰ گویه­‌ای از مقیاس کامل PSB می‌باشد. PSB معمولا بعنوان مقیاسی عمومی در روانشناسی اجتماعی برای ارزیابی گرایش‌­های جامعه پسند از منظر صفات شخصیتی بکار می­‌رود (پنر و همکاران، ۱۹۹۰).  

قیمت : ۵۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

روایی و پایایی پرسشنامه شخصیت جامعه پسند پنر ۲۰۰۲

روایی پرسشنامه شخصیت جامعه پسند پنر ۲۰۰۲

در حقیقت، روایی به این مسئله مربوط است که یک وسیله‌ی اندازه‌گیری تا چه اندازه چیزی را اندازه‌گیری می­‌تواند بکند که ما فکر می‌کنیم. بنابراین، روایی یا اعتبار، میزان تطابق میان تعریف مفهومی متغیر با تعریف عملیاتی آن است. موضوع روایی ازآن ‌جهت دارای اهمیت است. که سنجش‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر تحقیق علمی را بی‌ارزش و بی کیفیت سازد. پرسشنامه ارزش درک شده برندو مشتری از روایی لازم برخوردار است.

اعتباریابی این پرسشنامه توسط فاطمه باجلان در سال ۱۳۹۰ مورد بررسی قرار گرفته است که نتایج پژوهش آنها بیانگر اعتبار کافی بوده است.

پایایی پرسشنامه

منظور از پایایی آن است که اگر وسیله اندازه‌گیری را در یک‌فاصله زمانی کوتاه در چندین مرجله و به گروه مشخصی از افراد بدهیم. نتایج بدست امده نزدیک به هم باشد. به‌عبارت‌ دیگر، «همبستگی میان یک گروه از نمرات و گروه دیگری از نمرات در یک آزمون معادل که به‌صورت جداگانه بر یک دسته‌ی مورد آزمایش به‌دست‌آمده است» چقدر است. پرکاربردترین و مهم‌ترین مسیر ارزیابی میزان پایایی روش آلفای کرونباخ می‌باشد.

اگر این مقدار از ۰.۷ بالاتر باشد، می‌توان گفت ابزار دارای پایایی قابل قبولی است. در مواردی برای اندازه‌گیری مقیاس‌هایی که دارای آیتم‌های کمی هستند. نتایج بالاتر از ۰.۶ را هم می‌توان قابل ‌قبول دانست.

پایایی پرسشنامه و خرده مقیاس­‌های آن از روش ضریب آلفای کرونباخ محاسبه شد. برای برآورد اعتبار اولیه پرسشنامه، بر روی گروه آزمایشی (پایلوت) به تعداد ۵۴ نفر اجرا شد، هماهنگی درونی تست از طریق ضریب آلفای کرونباخ محاسبه شد. یافته‌­های پژوهش نشان داد شاخص ضریب پایایی به روش همسانی درونی برای کل پرسشنامه، ۰.۷۹ می‌باشد که در حد قابل قبولی است.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه شخصیت جامعه پسند پنر ۲۰۰۲

تعریف مفهومی

شخصیت جامعه پسند: اصطلاحات، هم حسی جهت‌گیری شده دیگران و کمک رسانی تعاریف نظری می­‌شوند.

هم‌حسی جهت‌­گیری شده دیگران: در برگیرنده احساسات و افکار جامعه پسند است. در حقیقت این فاکتور احساس و ادراک را می­‌سنجد.

کمک رسانی: گزارشی از نوع دوستی و تجربه پریشانی فردی ارائه می­‌دهد. در واقع کمک رسانی، تمایلات رفتاری را مورد ارزیابی قرار می‌­دهد(پنر، ۱۹۹۵)

تعریف عملیاتی

هم‌حسی جهت‌گیری شده-دیگران: به مجموع نمرات مسئولیت اجتماعی (SR)، ارتباط همدلانه (EC)، نگاه از منظر دیگران (PT)، استدلال جهت­‌گیری شده نسبت به دیگران (O) با استدلال اخلاقی دوجانبه (M) شامل سوالات (۱-۲-۳-۴-۵-۶-۷-۸-۹-۱۰-۱۱-۱۲-۱۳-۱۵-۱۶-۱۸-۲۰-۲۱-۲۲-۲۳-۲۴-۲۵) در پرسشنامه مجموعه شخصیت جامعه پسند است.

کمک رسانی: به مجموع نمرات استرس فردی (PD) (همه آیتم‌­های معکوس شده آن) و نوع دوستی خود گزارشی (SRA) شامل سوالات (۱۴-۱۷-۱۹-۲۶-۲۷-۲۸-۲۹-۳۰) در پرسشنامه مجموعه شخصیت جامعه پسند است.

مشخصات پرسشنامه شخصیت جامعه پسند پنر ۲۰۰۲

 • تعداد سوالات: ۳۰ گویه
 • تعداد صفحات : ۱۰ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد.
 • تعریف عملیاتی: دارد.
 • شیوه نمره گذاری: دارد.
 • روایی: دارد.
 • پایایی: دارد.
 • زیر مقیاس: دارد
 • منبع: دارد.
 • فرمت فایل: وورد و پی‌دی‌اف

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.