پرسشنامه علائم اسکیزوفرنی کی 1986

پرسشنامه علائم اسکیزوفرنی کی ۱۹۸۶

پرسشنامه علائم اسکیزوفرنی کی ۱۹۸۶ (مثبت و منفی) (PANSS) دارای ۳۰ سوال و مشتمل بر ۵ خرده مقیاس است که عبارتند از علائم منفی، علائم از هم گسیختگی، علائم مثبت، علائم تهییج و علائم اضطراب و افسردگی

نام پرسشنامه علائم اسکیزوفرنی کی ۱۹۸۶ یا PANSS به دو دسته نشانه مثبت و منفی اسکیزوفرنی اشاره دارد. مقیاس علائم مثبت و منفی اسکیزوفرنی در سال ۱۹۸۶ توسط کی، فیزبین و اوپلر جهت اندازه‌گیری شدت نشانه‌های مثبت و منفی بیماران اسکیزوفرن ساخته شد (گیوی، مولوی، حشمتی، ۱۳۸۹)

قیمت : ۵۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

روایی و پایایی پرسشنامه علائم اسکیزوفرنی کی ۱۹۸۶

روایی پرسشنامه علائم اسکیزوفرنی

در حقیقت، روایی به این مسئله مربوط است که یک وسیله‌ی اندازه‌گیری تا چه اندازه چیزی را اندازه‌گیری می­‌تواند بکند که ما فکر می‌کنیم. بنابراین، روایی یا اعتبار، میزان تطابق میان تعریف مفهومی متغیر با تعریف عملیاتی آن است. موضوع روایی ازآن ‌جهت دارای اهمیت است. که سنجش‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر تحقیق علمی را بی‌ارزش و بی کیفیت سازد.

نتایج پژوهش‌­های انجام شده در ایران با عنوان ساختار عاملی مقیاس علائم مثبت و منفی در اختلالات طیف اسکیزوفرنی حاکی از آن است که ساختار عاملی اکتشافی مقیاس نشانه­‌های مثبت و منفی (PANSS) در دو گروه بیماران مبتلا به اختلالات اسکیزوفرنی و اسکیزو افکتیو متفاوت است بنابراین این ابزار در پژوهش­‌ها و تشخیص‌­های بالینی دارای روایی سازه قابل قبولی است و نتیجه­‌ی تحلیل تشخیصی نشان داد که در ۴۷.۱ درصد از موارد، اختلال­‌های مورد بررسی با استفاده از مقیاس علائم مثبت و منفی  PANSS درست طبقه بندی شده است.

پایایی پرسشنامه

منظور از پایایی آن است که اگر وسیله اندازه‌گیری را در یک‌فاصله زمانی کوتاه در چندین مرجله و به گروه مشخصی از افراد بدهیم. نتایج بدست امده نزدیک به هم باشد. به‌عبارت‌ دیگر، «همبستگی میان یک گروه از نمرات و گروه دیگری از نمرات در یک آزمون معادل که به‌صورت جداگانه بر یک دسته‌ی مورد آزمایش به‌دست‌آمده است» چقدر است. پرکاربردترین و مهم‌ترین مسیر ارزیابی میزان پایایی روش آلفای کرونباخ می‌باشد.

اگر این مقدار از ۰.۷ بالاتر باشد، می‌توان گفت ابزار دارای پایایی قابل قبولی است. در مواردی برای اندازه‌گیری مقیاس‌هایی که دارای آیتم‌های کمی هستند. نتایج بالاتر از ۰.۶ را هم می‌توان قابل ‌قبول دانست.

نتیجه‌­گیری کای و سویا (۱۹۹۰) که با استفاده از همین مقیاس بر روی بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی به دست آمد به ویژه از نظر عامل اول یعنی تهییج کاملا مطابقت دارد و در مورد بقیه عامل‌­ها از جمله کاربرد نامطلوب شناختی، سوءظن و افسردگی به طور متوسط هماهنگی نشان می­‌دهد. نسخه‌­ی برزیلی این پرسشنامه (هیگوچی و همکاران، ۲۰۱۴) نیز ساختار عاملی و همسانی درونی (بین ۰.۷۲ تا ۰.۸۸) مناسب دارد.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه علائم اسکیزوفرنی کی ۱۹۸۶

تعریف مفهومی

اسکیزوفرنی: لغت اسکیزوفرنی از (فرنی) به معنای روان، فکر، ذهن و (اسکیزو) از لغت یونانی به معنای گسیختگی و شکاف برداشتن خیال و خاطر آمده است. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی معموالا روان گسستگی (قطع ارتباط با واقعیت) را تجربه می‌کنند و توانایی درک محیط و پاسخ به آن در آنها دچار مشکل می­‌شود (روشن، ۱۳۹۴).

تعریف عملیاتی

اسکیزوفرنی: بیمارانی که واجد ملاک­‌های تشخیصی DSM هستند و توسط روانپزشک به عنوان اسکیزوفرنی تشخیص داده شد­ه‌­اند.

مشخصات پرسشنامه علائم اسکیزوفرنی کی ۱۹۸۶

 • تعداد سوالات: ۳۰ گویه
 • تعداد صفحات : ۹ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد.
 • تعریف عملیاتی: دارد.
 • شیوه نمره گذاری: دارد.
 • روایی: دارد.
 • پایایی: دارد.
 • زیر مقیاس: دارد
 • منبع: دارد.
 • فرمت فایل: وورد و پی‌دی‌اف

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک از اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • شما با خرید این محصول، همراه پرسشنامه فیلمی جهت آموزش نحوه وارد کردن داده ها در SPSS دریافت خواهید کرد.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.