پرسشنامه هوشمندی کسب و کار دشامپس و نایاک 1995

پرسشنامه هوشمندی کسب و کار دشامپس و نایاک ۱۹۹۵

پرسشنامه هوشمندی کسب و کار دشامپس و نایاک ۱۹۹۵ توسط دشامپس و نایاک (۱۹۹۵) طراحی و اعتباریابی شده است، این آزمون دارای ۲۱ سوال بسته پاسخ بر اساس طیف پنج گزینه‌ای لیکرت است.

این آزمون سه بعد هوشمند مبتنی بر بازار، هوشمندی مبتنی بر فناوری و هوشمند مبتنی بر رقبا را مورد سنجش قرار می‌دهد. این پرسشنامه توسط براتی (۱۳۹۴) اعتباریابی شده است.

قیمت : ۵۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

روایی و پایایی پرسشنامه هوشمندی کسب و کار دشامپس و نایاک ۱۹۹۵

روایی پرسشنامه هوشمندی کسب و کار دشامپس و نایاک ۱۹۹۵

در این قسمت روایی می­‌گوید که آیا پژوهنده قادر به ارزیابی و اندازه‌گیری فاکتور یا عاملی که برای آن تولید شده است، می‌باشد یا خیر؟در حقیقت، روایی به این مسئله مربوط است که یک وسیله‌ی اندازه‌گیری تا چه اندازه چیزی را اندازه‌گیری می­‌تواند بکند که ما فکر می‌کنیم. بنابراین، روایی یا اعتبار، میزان تطابق میان تعریف مفهومی متغیر با تعریف عملیاتی آن است. موضوع روایی ازآن ‌جهت دارای اهمیت است. که سنجش‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر تحقیق علمی را بی‌ارزش و بی کیفیت سازد. پرسشنامه ارزش درک شده برند و مشتری از روایی لازم برخوردار است.

در مطالعه براتی (۱۳۹۴) برای بدست آوردن روایی پرسشنامه از نظرات استاد راهنما و چندین تن از دیگر اساتید و متخصصین و کارشناسان استفاده شده است. و از آنها در مورد مربوط بودن سؤالات، واضح بودن و قابل فهم بودن سؤالات و اینکه آیا این سؤالات برای پرسش‌های تحقیقاتی مناسب است و آنها را مورد سنجش قرار می‌دهد، نظر خواهی شد و مورد تایید قرار گرفت. 

پایایی پرسشنامه

منظور از پایایی آن است که اگر وسیله اندازه‌گیری را در یک‌فاصله زمانی کوتاه در چندین مرجله و به گروه مشخصی از افراد بدهیم. نتایج بدست امده نزدیک به هم باشد. به‌عبارت‌ دیگر، «همبستگی میان یک گروه از نمرات و گروه دیگری از نمرات در یک آزمون معادل که به‌صورت جداگانه بر یک دسته‌ی مورد آزمایش به‌دست‌آمده است» چقدر است. پرکاربردترین و مهم‌ترین مسیر ارزیابی میزان پایایی روش آلفای کرونباخ می‌باشد.

اگر این مقدار از ۰.۷ بالاتر باشد، می‌توان گفت ابزار دارای پایایی قابل قبولی است. در مواردی برای اندازه‌گیری مقیاس‌هایی که دارای آیتم‌های کمی هستند. نتایج بالاتر از ۰.۶ را هم می‌توان قابل ‌قبول دانست.

در پژوهش براتی(۱۳۹۴) پایایی پرسشنامه به روش آلفای کرونباخ ۰.۹۴ درصد ذکر شده است.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه هوشمندی کسب و کار دشامپس و نایاک ۱۹۹۵

تعریف مفهومی

هوشمندی کسب و کار: دسته‌ای از نظریات، روش‌ها، فرآیندها، معماری‌ها و فناوری‌هایی است که برای تبدیل دیتاهای خام به اطلاعات مفید و معنادار استفاده می‌شود. هوشمندی کسب وکار یکی از مفاهیم مدیریتی است که مدیران سازمان‌ها را در زمینه مدیریت اطلاعات و اتخاذ تصمیمات واقع گرایانه یاری  می‌دهد چنین سیستم‌هایی با تجزیه و تحلیل اطلاعات سازمان امکان پشتیبانی و بهبود تصمیم‌گیری در سطح وسیعی از فعالیت‌های کسب وکار را فراهم می‌کنند.

امروزه هوشمندی کسب و کار به مفهومی ارزشمند برای سازمان‌ها و شرکت‌هایی بدل شده است که تمایل به افزایش ارزش تصمیمات خود و دستیابی به مزیت رقابتی دارند. در واقع سازمان‌ها سایر پارادایم‌ها را بر اساس موازین هوشمندی کسب و کار هم جهت می‌کنند.

تعریف عملیاتی

هوشمندی کسب وکار:  بر اساس پرسشنامه استاندارد دشامپس و نایاک (۱۹۹۵) سنجیده می‌شود.

مشخصات پرسشنامه هوشمندی کسب و کار دشامپس و نایاک ۱۹۹۵

 • تعداد سوالات: ۲۱ گویه
 • تعداد صفحات : ۱۰ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد.
 • تعریف عملیاتی: دارد.
 • شیوه نمره گذاری: دارد.
 • روایی: دارد.
 • پایایی: دارد.
 • زیر مقیاس: دارد
 • منبع: دارد.
 • فرمت فایل: وورد و پی‌دی‌اف

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.