پرسشنامه استاندارد اضطراب شغلی فیلیپ-رایس

پرسشنامه استاندارد اضطراب شغلی فیلیپ-رایس ۱۹۹۲

پرسشنامه استاندارد اضطراب شغلی فیلیپ-رایس که مورد تأئید انیستیتوی بهداشت روانی آمریکا با قابلیت اعتماد ۰.۹۲ می‌­باشد، در این مطالعه استفاده می­‌شود.

این پرسشنامه حاوی ۵۷ سوال و شامل سه خرده مقیاس روابط بین فردی، وضعیت جسمانی و علایق شغلی می­‌باشد. سوالات اولیه پرسشنامه، برای سنجش مشکلات موجود در روابط بین فردی و رضایت یا عدم رضایت شغلی تدوین شده است. پس از آن به وضعیت­‌های جسمانی که موجب خستگی روزمره فردی می‌­شوند پرداخته شده است و سومین قسمت پرسشنامه نیز به علایق شغلی اختصاص داده شده است. نمره­‌گذاری این آزمون در مقیاس لیکرت ۵ گزینه­‌ای به صورت (هرگز=۱ ،به ندرت= ۲ ،گاهی اوقات= ۳ ، اغلب= ۴ و بیشتر اوقات= ۵ ) انجام می­‌شود. 

قیمت : ۱۰۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه استاندارد اضطراب شغلی فیلیپ-رایس ۱۹۹۲

تعریف مفهومی:

استرس و اضطراب شغلی: موقعیتی است که از تعامل میان افراد و مشاغل حاصل می­‌شود. وجه مشخص آن تغییراتـی است که در درون افراد رخ می­‌دهد و آن‌ها را وا می‌دارد تا از نحوه عمل به هنجار خود انحراف یابند.

تعریف عملیاتی:

استرس و اضطراب شغلی: در تحقیق حاضر منظور از استرس شغلی نمره‌­ای است که از مجموع ۵۷ شاخص پرسشنامه به دست می‌­آید. این پرسشنامه را فیلیپ و رایس برای سنجش استرس طراحی کرده‌­اند. این پرسشامه جهت سنجش میزان استرس شغلی تنظیم شده است.

مشخصات پرسشنامه استاندارد اضطراب شغلی فیلیپ-رایس :

 • تعداد سوالات:۵۷ گویه
 • تعداد صفحات:۸ صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیرمقیاس یا مولفه: دارد
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد اضطراب شغلی فیلیپ-رایس:

روایی پرسشنامه استاندارد اضطراب شغلی فیلیپ-رایس:

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه گیری های نامناسب و ناکافی می تواند هر پژوهش علمی را بی ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

به منظور بررسی روایی محتوایی ابزار سنجش ، پرسشنامه‌­های مورد نظر در اختیار بیست نفر از صاحب‌ن­ظران و متخصصان امر در حوزه مورد نظر قرار گرفت. نظر آنها در خصوص روایی پرسشنامه مثبت بوده است. بدین ترتیب پرسشنامه‌­های مورد استفاده در پژوهش دارای روایی محتوایی و صوری کافی بوده‌اند.

پایایی پرسشنامه:

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

در این تحقیق برای بررسی و برآورد پایایی پرسشنامه از روش آلفای کرونباخ استفاده گردید. مقدار ضریب آلفای کرونباخ برای پرسشنامه استرس شغلی برابر ۰٫۹۰۵  بدست آمده است. از آنجایی که مقادیر ألفای کرونباخ برای مولفه‌های تحقیق بیشتر از ۰٫۷ به دست آمده است، بدین ترتیب نتیجه‌گیری شد که پرسشنامه از پایایی لازم برخوردار می‌­باشد.

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.