پرسشنامه استاندارد فرسودگی شغلی مزلاج 1981

پرسشنامه استاندارد فرسودگی شغلی مزلاج ۱۹۸۱

پرسشنامه استاندارد فرسودگی شغلی مزلاج ۱۹۸۱ توسط مزلاج طراحی و اعتباریابی شده است. این ابزار، پرسشنامه‌ای است که برآورد جدیدی از پدیده‌ی تنیدگی یا فرسودگی، مبتنی است.

این پرسشنامه دارای ۲۲ سوال می‌باشد که به سنجش فرسودگی هیجانی، پدیده‌های شخصیت زدایی و فقدان تحقق شخصی را در چارچوب فعالیت حرفه‌ای اندازه‌گیری می‌کند و به خصوص برای سنجش پیگیری از پدیده‌ی فرسودگی در گروه‌های حرفه‌ای، مانند پرستاران، معلمان و غیره به کار بسته می‌شود، این پرسشنامه توسط کوچی (۱۳۹۴) اعتباریابی شده است.

قیمت : ۵۰۰۰ تومان

توجه: لینک دانلود بعد از پرداخت در قسمت محصولات با رنگ سبز ظاهر می‌شود. همچنین لینک دانلود به ایمیلی که هنگام خرید ثبت می‌کنید ارسال خواهد شد. خواهشمند است ایمیل خود را با دقت وارد کنید.

تعاریف مفهومی و عملیاتی پرسشنامه استاندارد فرسودگی شغلی مزلاج ۱۹۸۱

تعریف مفهومی

فرسودگی شغلی: فرسودگی شغلی نشان‌گانی است که بر اثر تعامل عوامل مختلف فردی، بین فردی و سازمانی به وجود می‌آید (دسیلوا و همکاران، ۲۰۰۹). فرسودگی شغلی در اوایل دهه ۱۹۷۰ برای اولین بار توسط فرودن برگر معرفی شد و رشد آن مرهون زحمات فرودن برگر در نیویورک و مسلش در کالیفرنیا است. 

تعریف عملیاتی

فرسودگی شغلی: متغیر فرسودگی شغلی که بیان کننده تحلیل رفتن توانائی جسمانی و خستگی مزمن از کار کردن و نوع شغل می‌باشد را می‌توان بر اساس پاسخ افراد به پرسشنامه فرسودگی شغلی اندازه‌گیری نمود. چون در این پرسشنامه جنبه‌هائی مانند خستگی هیجانی که به پاسخ دهندگان اجازه می‌دهد احساسات مربوط به ضعف بیش از اندازه و خستگی عاطفی نسبت به مراجعان یا افراد دیگر را بیان کنند.

مشخصات پرسشنامه استاندارد فرسودگی شغلی مزلاج ۱۹۸۱

 • تعداد سوالات:۲۳ گویه
 • تعداد صفحات:۱۰صفحه
 • تعریف مفهومی: دارد
 • تعریف عملیاتی: دارد
 • شیوه نمره گذاری: دارد
 • زیرمقیاس یا مولفه: دارد
 • روایی: دارد
 • پایایی: دارد
 • منبع: دارد
 • فرمت: pdf و word

روایی و پایایی پرسشنامه استاندارد فرسودگی شغلی مزلاج ۱۹۸۱

روایی پرسشنامه استاندارد فرسودگی شغلی مزلاج ۱۹۸۱

مقصود از روایی آن است که وسیله اندازه‌گیری بتواند خصیصه و ویژگی موردنظر را اندازه‌گیری کند. اهمیت روایی از آن جهت است که اندازه‌گیری‌های نامناسب و ناکافی می‌تواند هر پژوهش علمی را بی ارزش و ناروا سازد(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

روایی پرسشنامه در پژوهش مزلاج (۱۹۸۱)  از طریق تحلیل عاملی تاییدی و اکتشافی مورد تایید قرار گرفت. در مطالعه کوچی (۱۳۹۳) برای بدست آوردن روایی پرسشنامه از نظرات استاد راهنما و چندین تن از دیگر اساتید و متخصصین و کارشناسان استفاده شده است. و از آنها در مورد مربوط بودن سؤالات ، واضح بودن و قابل فهم بودن سؤالات و اینکه آیا این سؤالات برای پرسش‌های تحقیقاتی مناسب است و آنها را مورد سنجش قرار می‌دهد، نظر خواهی شد و اصطلاحات مورد نظر در پرسشنامه اعمال گردید. 

پایایی پرسشنامه

مقصود از پایایی آن است که ابزار اندازه‌گیری را در یک فاصله زمانی کوتاه چندین بار و به گروه واحدی از افراد بدهیم. نتایج حاصله نزدیک به هم باشد. برای اندازه‌گیری پایایی از شاخصی به نام ضریب پایایی استفاده می‌کنیم. اندازه آن معمولا بین صفر تا یک تغییر می‌کند. ضریب پایایی صفر معرف عدم پایایی و ضریب پایایی یک معرف پایایی کامل است(سرمد و دیگران، ۱۳۷۸).

در مطالعه کوچی (۱۳۹۴) پایایی پرسشنامه بر اساس یک مطالعه مقدماتی بر روی نمونه ۳۰ نفری پایایی پرسشنامه ۰.۹۱ محاسبه شد، بر ابعاد آن فرسودگی هیجانی ۰.۸۱، پدیده‌های شخصیت زدایی ۰.۷۵ و فقدان تحقق شخصی ۰.۷۹ محاسبه شد.

برای دانلود پرسشنامه بیشتر اینجا کلیک کنید.

پرسشنامه‌های مرتبط با این پرسشنامه عبارتند از:

توضیحات:

 • در صورت داشتن مشکل در پرداخت و دانلود با کلیک برروی اینجا با ما ارتباط برقرار کنید.
 • با کلیک بر روی نحوه وارد کردن داده‌ها در SPSS می‌توانید فیلم آموزشی نحوه‌ی وارد کردن داده‌ها در SPSS را مشاهده کنید.
 • پرداخت توسط همه کارت‌های عضو شتاب امکان پذیر است. پس از پرداخت سریع، به طور اتوماتیک لینک دانلود پرسشنامه مورد نظر در اختیارتان قرار می‌گیرد. می‌توانید فایل مورد نظر را دانلود نمایید.
 • فایل به صورت zip می باشد. لذا بعد از دانلود با نرم افزار winrar فایل را از حالت zip خارج کنید. برای دانلود نرم افزار winrar اینجا کلیک کنید.